[ Dureri abdominale | Vndecare acnee | Dependenta de alcool | Alergii | Artrita si artrita severa | Astm | Cancer | Infectie cu candida | Colita, infectii urinare | Colita ulceroasa | Constipatia | Diabet | Diaree | Migrene, dureri de cap | Diverse alte dureri | Eczeme | Emfizem pulmonar | Endometrioza | Lipsa energiei | Probleme cu fierea | Dependenta de fumat, tutun si nicotina | Guta | Hemoroizi | Hepatita C | Hernie | Infarct miocardic | Lupus | Matreata persistenta | Caderea parului (chelie, alopecie) | Picioare mirositoare | Piele: pete, riduri, aspect | Sindrom premenstrual (PMS) | Probleme cu inima | Prostatita | Psoriazis | Raceala si gripa | Scleroza multipla | Slabire | Tensiune arteriala ]

Posteaza mesaj  Posteaza subiect 
Pagini (50): « Prima [1] 2 3 4 5 Urmatoarea > Ultima »
Betaferon
Autor Mesaj
vio
Junior Member
**

Grup: Registered
Inscris: May 2006
Status: Offline
Reputatie: 0

Urmeaza in cateva zile sa incep tratamentul cu Betaferon si vroiam sa-mi spuneti si mie parerile voastre despre acest tratament. Ce efecte secundare ati avut? Cat v-a ajutat?

25-09-2006 05:04 PM
Gaseste toate mesajele acestui utilizator Citeaza acest mesaj intr-un raspuns
ada
Junior Member
**

Inscris: Jan 2006

Vio ,eu fac tratamentul de 2 ani,timp de trei luni am avut frisoane dupa injectare,usoare dureri musculare (dureri asemanatoare febrei musculare),si tremol la maini si picioare si uneori roseatza la locul injectarii.Acum sunt ok .De cand am inceput tratamentul nu am mai avut pusee care sa necesite internare si perfuzii cu solumedrol.Dupa un an de la tratament am scapat si de ametzeala continua pe care o simtzeam in special cand stateam in pozitzie verticala.Iti doresc multa sanatate si sa ne dai vesti bune.Ada

25-09-2006 07:40 PM
vio
Junior Member
**

Buna Ada,

Imi este un picut frica, mai ales ca acum ma simt foarte bine. Ma gandesc si ce o sa fac cu serviciul si cu viata personala, in general, daca o sa fie sa ma simt rau de la injectii. Am mai citit de persoane carora nu le-au trecut efectele secundare ale betaferonului nici dupa 1 an.
Efectele secundare dureaza doar in ziua in care-ti faci injectia si a doua zi iti trec, sau constant simti aceste efecte pana cand se obisnuieste organismul?

Joi urmeaza sa incep tratamentul si orice sfat ar fi binevenit.

Multumesc mult,
Vio

26-09-2006 05:12 PM
ada
Junior Member
**

Buna Vio,in primul rand incearca sa-ti ignori frica ,apoi in ceea ce priveste serviciul si viatza gandeste-te la ele intr-un mod placut.La mine personal gandirea pozitiva a ajutat si ajuta enorm.Referitor la efectele secundare as putea spune ca eu le-am resimtzit doar cateva ore pe parcursul zilei cu injectzia de aceea am ales sa-mi administrez injectzia seara in jurul orei 19,ca mare parte din starile neplacute sa le trec dormind.Si faptul ca iau paracetamol inainte si dupa injectare, ma ajuta sa elimin repede starea neplacuta de febra musculara si frison.Eu iau paracetamol din 6 in 6 ore,dar vezi ce zice medicul tau neurolog ,ce fel de schema de tratament indica.Multa sanatate,curaj si optimism,si cat de curand sa ne dai vesti bune despre tine.
Ada.

27-09-2006 08:44 AM
vio
Junior Member
**

Sper sa va dau numai vesti bune. Wink

27-09-2006 03:44 PM
roxanusha
Junior Member
**

Inscris: Sep 2006

Buna,
Numele meu este Roxana, am 27 de ani si sunt suspecta de SM. Acum nu stiu sigur ce este aceasta boala pentru ca nu mi se spune. Am acest diacnostic din sep. 2004, merg la Domnul Doctor Onaca, neurochirurg. La primul RMN am descoperit o leziune de 3 mm, la al 2-lea a iesit la fel, in schimb la al 3-lea nu a mai iesit nimic. Aceste RMN-uri au fost facute la o perioada de 6 luni, am avut tratament cu medrol, vitamina B6, insa nu am auzit de acest medicament de care vb voi. Am si eu aproape aceleasi simptome, insa nu am ajuns sa nu ma mai pot misca. De un an nu mai iau tratament, iar luni am avut o ameteala puternica, dupa care nu mi-am mai simtit mana dreapta, lucru care m-a speriat tare. Am reluat consultatiile la acest doctor si mi-a dat un tratament cu Fenitoin si Filepsin...stie cineva ceva de acest tratament?? Am ameteli puternice dupa ce le iau... astept ras. de la voi.
Va multumesc!

28-09-2006 11:21 AM
Petru
Junior Member
**

Inscris: Aug 2006

Buna Roxana !
Spui bine ca esti suspecta de SM. Rezultatul de la RMN nu certifica diagnosticul . Faptul ca la ultimul RMN nu ti-a mai aparut nici o leziune se poate datora si "feliei" diferite care a fost evidentiata fata de primele examinari.
Ar fi foarte bine sa vorbesti cu un neurolog. Nu contest competenta d-lui doctor Onaca. Neurochirurgia este totusi o alta specializare decat neurologia si nu prea au treaba cu SM.
Tot neurologul poate hotara daca este cazul sa te introduca intr-un progran national de tratament cu medicamente imunomodlatoare. Chiar daca nu se confirma SM , tratamentul se poate da celor suspecti pentru a modifica cursul bolii.
Bafta !

28-09-2006 11:52 AM
vio
Junior Member
**

Buna,

Am facut aseara prima injectie cu betaferon. Ma bucur tare mult ca nu doare, dar dupa doua ore m-a luat cu frisoane, dar au trecut si nu au fost asa deranjante. Temperatura am avut 37 grade, deci nu mare, iar dureri musculare aproape deloc. M-am speriat degeaba. Smile

Ce m-a socat a fost ca sambata nu vine sa-mi faca injectie si trebuie sa mi-o fac singura pe celalalt picior in aceeasi zona. Nu mi se pare normal! Cred ca o sa platesc eu pe cineva macar sa vada daca o fac bine.

Sanatate!
Vio

29-09-2006 04:24 PM
ada
Junior Member
**

Buna Vio si la cat mai putzine efecte secundare , tzine-o tot asa cu tratamentul+optimismul si o sa fie bine.Cu injectziile sper sa te deprinzi repede si sa nu mai fie necesar sa platesti pe cineva .Toate cele bune si multa sanatate.Ada

01-10-2006 08:13 PM
CARMEN Magda
Junior Member
**

Inscris: Apr 2006

Va salut,  Smile
Postez si eu acest mesaj deoarece am sa va spun ceva  foarte important:
Ma simt bine!!! :yes:
Problema este pana cand, e foarte greau sa traiesti  cu incetitudinea zilei de  maine.
Cica trebuie sa zici neincetat " ma simt bine" pana cand lucrul acesta se va intampla.
MA simt Bine.. Ma simt bine .. Ma simt bine...
Cred ca e suficient,
Carmen, Magda
Simtiti-va bine!!!!!!!!!!!!! ;D
:-*

02-10-2006 11:39 AM
Pagini (50): « Prima [1] 2 3 4 5 Urmatoarea > Ultima »
Posteaza mesaj  Posteaza subiect 

[-]
Mesaj rapid

Subiecte asemanatoare posibile...
Subiect: Autor Raspunsuri: Vizualizari: Ultimul mesaj
  Intrebare despre intreruperea tratamentului cu Betaferon dedet 4 3,099 11-12-2006 10:43 PM
Ultimul mesaj: dedet

Vizualizeaza o versiune printabila
Trimite acest subiect unui prieten
Inscrie-te in acest subiect | Adauga subiect la favorite

Mergi la forum:

Permisiuni
Nu puteti posta subiecte noi.
Nu puteti posta raspunsuri.
Nu puteti posta atasamente.
Nu puteti edita mesajele proprii.
HTML este nepermis.
MyCode este permis.