forum.alb.ro
Hepatita C - Versiune printabila

+- forum.alb.ro (http://forum.alb.ro)
+-- Forum: Afectiuni, probleme de sanatate (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Hepatita (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Subiect: Hepatita C (/showthread.php?tid=108)

- simona - 22-03-2006 05:37 PM

Va rog mult ajutati-ma! Mama are hepatita C si recent si-a facut viremia care a iesit de 4000 de ori mai mare decat limita normala !!!!!! Din pacate nu poate face interferon asa ca trebuie sa incercam tratamente naturiste! Ea a facut transplant renal si daca face interferon risca sa piarda rinichiul.. Va rog sa imi recomandati ceaiuri, medicamente, regim...orice dar care sa nu creasca sistemul imunitar!!!! si sa nu aiba contraindicatii

- cip - 22-03-2006 10:15 PM

Voi incerca sa va ajut cat de mult pot dar mi-e teama ca nu am o solutie eficienta. Poate daca discutam impreuna vom ajunge pana la urma la o solutie.

Nu credeam ca o sa spun asta dar nu va recomand sa utilizati Kombucco Orientalis deoarece intareste sistemul imunitar.

Dati-i mamei dv. sa manance cat mai multe fructe si legume de preferat crude sau sucuri, soia. Fara carne, margarina, sucuri carbogazoase sau sucuri de orice fel din comert. Bineinteles, o alimentatie sanatoasa nu este un tratament dar este suportul pentru un tratament ce ar putea da rezultate.

Ceaiul Chippewa a fost utilizat in multe cazuri de hepatita C dar in cazul dv. trebuie avut grija de transplantul de rinichi...
Puteti incerca ceaiul Chippewa, o doza foarte mica de numai 5-10 ml., o singura data pe zi, dar numai impreuna cu un tratament medicamentos care sa inhibe sistemul imunitar.

Tot ceea ce faceti, faceti cu acordul medicului, adica urmati sfaturile mele dupa ce urmati ceea ce spune medicul.

Ii doresc mamei dv. sanatate si as fi vrut sa va pot ajuta cu mai mult.

- michelle - 24-03-2006 07:32 PM

Simona spune: "Mama are hepatita C si recent si-a facut viremia care a iesit de 4000 de ori mai mare decat limita normala "
pai cum sa.i iasa viremia de 4000 de ori mai mare decat limita normala?!?!?! Valoarea normala a Ac HVC este NEGATIVITATEA adica sa fie absenti!Ori ii are ori nu!!
mentionez faptul ca si eu am hepatita c iar viremia mea este de 1890000 ui.trebuie sa fac pegassys+ribavirina.

In toata lumea este stiut faptul ca hepatita c nu se trece de la sine sau prin tratamente naturiste !!!!!!!Singurul tratament care poate distruge virusul este interferonul (mai nou pegassys-ul)sau celelalte derivate de interferon. Si nici asta nu este sigur ca il poate distriuge....
Regimul desigur este bun dar nu unul foarte strict....ca pe langa hepatita o sa te mai captusesti si cu o anemie ......
CRED CA toti oameni vor ca sa le creasca aceasta imunitate - mai ales in cazul unor boli grave!!!!

ADMIN: Respectati regulile forumului si nu inslutati ceilalti membri.

- cip - 25-03-2006 01:25 AM

michelle a scris:
In toata lumea este stiut faptul ca hepatita c nu se trece de la sine sau prin tratamente naturiste !!!!!!!

Exista vindecari cu tratamente naturiste chiar in "lumea civilizata" la care va referiti.

michelle a scris:
Regimul desigur este bun dar nu unul foarte strict....ca pe langa hepatita o sa te mai captusesti si cu o anemie ......

Hrana sanatoasa nu este REGIM!!! Intotdeauna este bine sa mancam sanatos. Hrana sanatoasa si echilibrata nu va duce in nici un caz la anemie.

michelle a scris:
CRED CA toti oameni vor ca sa le creasca aceasta imunitate - mai ales in cazul unor boli grave!!!!

Probabil ca nu ati citit tot mesajul Simonei sau nu stiti ca o crestere a imunitatii poate duce la respingerea organului transplantat. De aceea trebuie avuta mare grija!

- iuliana - 08-04-2006 04:52 PM

si eu am hepatita c,dar rezultate bune a dat la mine tratamentul cu
HEPATITO-LIZ 1si 2 de la institutul Insectfarm BUCURESTI.
VIREMIA MEA ERA DE 1170000si in urma tratamentului a scazut la 562000 dupa 8 luni de tratament.telefonul institutiei este.021/2100082

- Badoiu Adriana - 13-04-2006 02:06 PM

Cum se administreaza in hepatita c ACTILON?
Care a fost rezultatul tratamentului cu Actilon?

- cristi - 14-04-2006 01:56 PM

nu stiu nimic despre utilizare l-am intrbat si pe dr.coltan si pe dr.caruntu
si nu stiau de el dupa cateva zile m-au sunat si mi-au zis ca e in stadiu experimental.
cred ca exista tratament pt c asa cum e si pt f.multe forme de cancer dar magarii astia nu vor sa le aplice deoarece ar avea pierderi imense industria farmaceutica,spitalele,pompele funebre si mai sti eu cine

- cristi - 14-04-2006 02:09 PM

cred cu certitudine ca atat in hepatita c cat si in foarte multe forme de cncer exista tratamente care stopeaza boala si o vindeca.aceste medicamente nu sunt pe piata sunt chiar oprite deoarece in cazul comercializarii lor ar pierde marile concerne farmaceutice spitalele si multi altii.am o cunostinta in italia cu cancer la ficat'duoden si plamani care a fost operata tratata si vindecata.o fi o minune sau poate are importanta faptul ca e director de spital si un mare cercetator in virusologie.colegi de-ai lui chirurgi renumiti contaminati cu c beau si maninca la restaurant ,alta minune?

- cip - 14-04-2006 10:00 PM

Aveti perfecta dreptate. In industria farmaceutica si in cercetarile pentru cancer -cel putin in SUA- sunt investite sume enorme. Dupa cum am mai discutat cu un doctori pe alte forumuri (discutie publicata aici si pe forumul nostru): "ce s-ar face doctorii fara cancer daca acesta s-ar putea vindeca atat de usor?"

La noi in tara problema doctorilor este mai degraba de educatie. Tot ceea ce nu este medicament este apa de ploaie, poate chiar sa faca rau. Noi am incercat sa aducem tratamente ce au fost eficiente pentru cancer, hepatita si alte afectiuni, dar nu avem fonduri si nu putem concura nici cu cea mai mica companie farmaceutica, motiv pentru care majoritatea romanilor nici macar nu au ocazia sa stie ca mai exista si un tratament alternativ.

Chiar si la noi pe forum sunt doctori care sunt "revoltati" de pacienti care incearca sa se trateze alternativ, vazand ca medicina clasica nu le da nici o solutie (ex: forumul de scleroza multipla). De regula textul este "uitati de ceaiuri si venin de albine; luati-va medicamentul regulat" chiar daca medicamentul are numai efete negative si nici macar dupa utilizare indelungata nu vindeca ba dinpotriva. La intrebarea din partea mea "si ce anume ceaiuri ati studiat daca indrazniti sa spuneti ca nu sunt bune ?" raspunsul nu mai vine niciodata. Deci, dupa cum ziceam, la ai nostri tine de educatie.

Din experienta mea, cand un pacient se vindeca, doctorii spun ca se intampla ca boala sa cedeze sau diagnosticul a fost gresit sau s-a intamplat o "vindecare subita" sau isi asuma ei meritele. In nici un caz datorita unor ceaiuri, tratamente alternative, etc.

Pentru cristi: Ma bucura faptul ca ati ales Kombucco Orientalis si Chippewa pentru dv. Sper sa ne tineti la curent cu evolutia starii dv. de sanatate, desi nu-mi amintesc daca mi-ati spus sau nu pentru ce le utilizati.

- bogdan123 - 02-05-2006 10:11 PM

vezi la primul subiect.......

- Blanche - 24-08-2006 09:02 AM

Rezultat bun nu este daca mai ai viremia pozitiva , doar atunci cand este nedetectabil.
Viremia este fluctuanta si chiar la nivelul unei zile, mai fa si vei vedea ca poate fi si mai mare.
Din cate stiu la toate cunostintele care au facut Hepato-Liz este doar praf in ochi si bani dati de pomana, pierdere de vreme in detrimentul bolii.
Incercati tratamentul Standard : Interferon+ribavirina, va poate duce la negativarea virusului!

- georgeta - 30-08-2006 03:35 PM

Buna ziua tuturor!
Mama mea a fost diagnosticata cu ciroza hepatica. Trebuie sa inceapa tratamentul cu interferon ( nu a fost inca aprobat dosarul dar am inteles ca nu vor fi probleme) dar am citit ca acesta poate sa agraveze boala. Acum am citit despre acest ceai CHIPPEWA. Va intreb: poate sa il ia? Nu are efecte secundare? Eu acum aflu sau incerc sa aflu cate ceva despre aceasta boala. Medicul mi-a spus ca spera sa trateze ciroza, dat fiind stadiul in care se afla: la debut.

- cip - 30-08-2006 04:00 PM

Chippewa nu are efecte secundare. Mama dv. poate sa il ia fara probleme. Daca doriti sa vi-l trimitem inainte de 18 septembrie faceti comanda astazi. Comenzile facute de maine se vor trimite dupa data de 18 septembrie (cititi si anunturile pentru clienti).

Cip
:wave:

- monica - 05-12-2006 11:30 AM

ce este Actilon-ul, unde si cu ce rezultate se foloseste?
multumesc

- ice4uro - 29-03-2007 06:56 PM

Buna ziua si eu sunt nou pe aici dar asi putea sa va ajut cu cate ceva.Si eu am aflat ca sunt infectat cu hvc acum 4-5 luni tocmai am terminat cu punctia si cu dosarul pt interferon si acum trebuie sa plec sa-l depun dar si eu am auzit de noul tratament cu Actinol.
Din cate am auzi t eu si am vb cu doctorita mea,Actinolul este un produs elvetian si este inca nou si spunea dansa ca o sa "rupa gura targului" ca se roaga firma producatoare de ei ca sa-l bage in spital dar deocamdata este ceva in proba,In fine important este ca este un tratament mai bun decat interferonul si se administreaza 1 data pe luna nu ca interferonul 1 dat pe saptamana.
Acestea fiind supuse innainte sa intru la doamna doctora in cabinet acum 2 zile am stat de vb. cu un baiat care avea hepatia C+B+E si era infectat de 4-5 ani si avea transaminazele 2020" tinand cont de faptul ca valorile normale sunt cuprins intre 9-72" si el zicea ca la el nu a dat innapoi boala cu interferon si acum lua actinol era un fel de cobai exact asa sa exprimat si ii scazusera transaminazele la 64 asa ca acum stau pe ganduri cu dosarul in mana nu stiu ce sa fac sa ma duc sa-l depun pt, interferon sau sa ma duc sa incerc Actinolul.
Astept niste sfaturi si ma bucur daca ma puu sa ajut pe cineva.

- cip - 29-03-2007 09:27 PM

Bine ai venit pe forum, ice4uro! :wave:

- ice4uro - 29-03-2007 09:59 PM

mersi cipde urare

RE: Hepatita C - Vizitator - 30-03-2008 12:31 AM

in urma studiilor unui japonez s-a depistat ca hepatita C poate fi tratata prin inlaturarea practic a virusului din sange cu AJUTORUL LESCOL-ului (un anticolesterolic)....

adica vorba aia "unde dai si unde crapa"
sper ca v-am fost de ajutor cu aceasta informatie....
mai multe amanunte puteti afla pe internet...

va doresc sanatate!

RE: - sarah1 - 21-07-2008 07:30 PM

simona a scris:
Va rog mult ajutati-ma! Mama are hepatita C si recent si-a facut viremia care a iesit de 4000 de ori mai mare decat limita normala !!!!!! Din pacate nu poate face interferon asa ca trebuie sa incercam tratamente naturiste! Ea a facut transplant renal si daca face interferon risca sa piarda rinichiul.. Va rog sa imi recomandati ceaiuri, medicamente, regim...orice dar care sa nu creasca sistemul imunitar!!!! si sa nu aiba contraindicatii

buna
iti recomand tratament homeopat SI FITOTERAPIE de la HOFIGAL
doar pt. ameliorare.
sanatate multa

RE: Hepatita C - cerasela - 24-07-2008 11:03 PM

sarah1 a scris:

simona a scris:

buna
doar pt. ameliorare.
sanatate multa

RE: Hepatita C - cerasela - 24-07-2008 11:07 PM

cerasela a scris:
simona, daca nu e prea tarziu, daca mai esti interesata, pot sa-ti dau nr de tel al unui biolog din Targu Jiu,mama a urmat indicatiile sale(tratament pe baza de miere sipolen) cu rez foarte bune.Scrie-mi, si-l voi cauta(numarul)

sarah1 a scris:

simona a scris:

buna
doar pt. ameliorare.
sanatate multa