forum.alb.ro
analize diabet - Versiune printabila

+- forum.alb.ro (http://forum.alb.ro)
+-- Forum: Afectiuni, probleme de sanatate (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Diabet (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Subiect: analize diabet (/showthread.php?tid=111)

- cristy - 29-03-2006 02:31 PM

Salut! am o rugaminte pentru cei care ma pot ajuta cu cateva informatii:
Vreau sa ma angajez intr-un santier ca personal TESA(inginer) ,iar problema cea mai mare e ca tb sa fac analize! ei nu accepta(din cate mi s-a spus) persoane cu diabet - discriminarea asta am intalnit-o in multe locuri;in ultimii 5 ani am schimbat multe joburi din cauza asta;pana si colegii ma priveau ca si cum as fi avut cine stie ce boala contagioasa...sau eu stiu ce le trecea prin cap. Glicemia pot sa mi-o controlez,dar din cate am inteles,la un diabetic in sange mai apar si corpi cetonici,creatina... cum as putea,cu o zi inainte de analize,sa pot sa-mi "curat" organismul ca sa nu-mi apara acestea in sange? sau ce ar trebui sa fac?
Va multumesc anticipat ! Smile

- cip - 29-03-2006 06:05 PM

O solutie imediata nu cunosc. Efect are - dar in timp - Chippewa. Tratamentul este de durata.

Oricum, e o mare magarie ce se intampla in tara asta si nu aveti ce face.
Daca ii reclamati vor spune ca nu va angajeaza pentru ca nu corespundeti profesional, nu pentru diabet...

Poate reusiti sa faceti analizele sa fie bune ... depinde cine le face >Big Grin

- xman - 04-05-2006 09:01 PM

Ca si personal TESA nu are de ce sa nu te angajeze.Atita timp cit diabetul nu prezinta complicatii nu exista nici un motiv sa nu angajeze. Incearca sa tii tot timpul glicemia sub 140mg/dl pe nemincate si sub 180mg/dl la 2 ore dupa mincare si totul va fi ok.Corpii cetonici apar in urina la valori mari ale glicemiei. Creatinina crescuta este un semn de insuficienta renala si apare dupa multi ani de evolutie proasta a diabetului.Daca tu spui ca glicemiile sunt bune nu ai de ce sa te temi.Nu stiu foarte multe despre evolutia diabetului tau ca sa stiu ce sa-ti spun. Succes.