forum.alb.ro
tinere mamice cu scleroza multipla - Versiune printabila

+- forum.alb.ro (http://forum.alb.ro)
+-- Forum: Afectiuni, probleme de sanatate (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Scleroza multipla (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Subiect: tinere mamice cu scleroza multipla (/showthread.php?tid=71)

- miha - 14-01-2006 08:17 PM

buna!

Am fost diagnosticata in 2003 cu scleroza multipla, lucru care nu m-a impiedicat sa ma gindesc la intemeierea unei familiii si aducerea pe lumea a unui copil.

Mi-am propus ca in anul 2006 sa fac pasul hotaritor. Am vorbit cu doctorii si aici si in germania si nu se opun dorintei mele, dar as vrea sa intru in contact cu cineva care a trecut deja prin experienta aceasta si care imi poate da mai multe informatii.

- Anca Balan - 16-02-2006 11:59 AM

Buna eu sunt Anca si am scleroza multipla din 2003 si eu am aceeasi problema ca si tine pentru ca am 27 de ani si sunt casatorita de 5 ani si ne-am dori tare mult un copil. Problema este ca sunt in programul cu Betaferon si nici nu se pune problema de asa ceva.

Ce vroiam sa-ti spun eu este ca si mama mea are scleroza de 15 ani.As vrea sa stau de vorba cu mai multe persoane care sunt in acest forum pentru ca de ceva timp nu ma simt foarte bine, adica de mers din ce in ce mai greu.

- anna - 16-02-2006 01:12 PM

Salut!

Eu am numai 21 de ani si sufar de scleroza de un an si jumatate, nu sunt casatorita ca sa iti pot da sfaturi in legatura cu ceea ce vrei tu sa stii, dar as vrea sa te intreb din ce oras esti si despre ce program cu betaferon vorbesti pt ca si eu sunt intr-un program cu copaxone+ alte pastile(sinvastatin si  alfacalcidol) care dureaza 1 an.

- ema - 02-03-2006 03:58 PM

Buna, sunt Ema, luna trecuta am fost suspectata de SM Am facut un RMN si nu mi s-a confirmat boala, prezint totusi unele simptome ale bolii.

Primele au fost tulburari afazice (de vorbire) si vedere in ceata si diplopie di ma oboseam foarte repede chiar si cand vorbeam, toate acestea au aparut cu 5 ani in urma nepresupunand ce ar putea fi nu am mers la medic intre timp am nascut o fetita in 2004, care e sanatoasa si inteligenta are aproape 2 ani si vorbeste orice si noi ne miram de ea.

Daca am boala de la primele simptome se vede ca nu a afectat sarcina si copilul e sanatos. Nu am avut probleme in timpul sarcinii dar a fost nevoie de cezariana la nastere.

Numai bine, Ema

- anna - 04-03-2006 04:47 PM

Salut Ema. Studiile arata ca sm nu afecteaza sarcina unei femie, de aceea nu ar trebui sa-ti faci griji in ceea ce priveste sanatatea fetitei tale. Iti doresc multa sanatate si sper ca diagnosticul dat sa nu se confirme. Ciao!

- In22grid - 25-03-2006 04:51 PM

Buna Ema.

Sunt Ingrid si as vrea sa-ti spun ca si eu sunt suspecta de Sm. La mine primele simptome au aparut la trei luni dupa nastere( vedere incetosata, amorteli, furnicaturi ) iar acum as vrea sa mai fac un copil dar imi este frica sa nu mi se agraveze boala ( ii spun asa desi eu nu am nici un diagnostic).

Neurologul mi-a spus ca chiar daca eu cred ca am aceasta boala copilul nu v-a fi afectat. As vrea sa stiu daca dupa nastere ai simtit o agravare a simptomelor pe care zici ca le ai. In ceea ce priveste RMN pe care l-ai facut tu ar fi bine sa ti-l citeasca si un alt doctor neurolog ca sa poti fi mai linistita.

- virginia - 18-04-2006 02:42 PM

Buna ziua la toata lumea. Ma numesc Virginia si am scleroza in placi descoperita in 2003. Sunt in tratament sub interferon Avonex o data pe saptamana si as vrea sa stiu daca exista o statiune termala recomandata pentru sleroza in placi pentru amelorarea oboselii datorata cestei boli. Merci,

- ada - 19-04-2006 10:30 AM

Buna Virginia, referitor la intrebarea ta as avea urmatorul raspuns:

Nu stiu daca exista in mod expres o statiune termala pentru scleroza multipla, si eu am aceasta afectiune din 2004 si fac tratament cu Avonex. Eu m-am simtzit foarte bine la Baile Felix(in apa de acolo multe dintre  simptome sau ameliorat simtitor). La fel de bine m-am simtit la Govora si Calimanesti.

Anul acesta voi incerca sa ajung la Ocna Sibiului.Toate aceste statiuni enumerate mai sus sunt recomandate pentru afectiunile cronice ale sistemului nervos central. Am mai citit ca la Sanatoriul de la Techirghiol ar fi un program pentru recuperarea celor cu scleroza in placi.

In ceea ce priveste simptomul oboselii,eu rezultate foarte bune am obtinut de cand am redus simtzitor consumul de carne (in special cea de porc) si a grasimilor animale, am introdus in alimentatzia zilnica cat mai multe fructe si legume proaspete, sucuri proaspete din amestec de morcovi, sfecla, telina, precum si 3 suplimente nutririve, spirulina, uleiul de catina si uleiul de somon (ulei de peste). Uleiul de somon contine acizi grasi nesaturati de tip omega 3,acizi care se pare ca ajuta la refacerea mielinei distruse.

Cam atat pe acest subiect,iti doresc multa sanatate si sa auzim de bine Smile

- in22grid - 19-04-2006 04:34 PM

Buna Ada si Virginia,

Vreau sa va intreb cat timp a durat de la primele simptome pe care le-ati avut si pana ati primit diagnosticul de SM. Eu am multe din simptomele SM de un an si jumatate dar totusi doctorii intarzie cu diagnosticul. Diagnosticul meu este de boala demielinizanta in observatie.
Multumesc anticipat.

- ada - 20-04-2006 10:07 PM

Buna Ingrid sunt Ada,
la mine totul sa petrecut f.repede ,pana in octombrie 2004 timp de 36 de ani am fost o persoana cu o stare de sanate exccelenta, in afara bolilor copilariei nu am avut nici macar o raceala banala, in anul 2004 pe fondul unui stress major, in decurs de  numai 1 luna de zile mi s-au instalat toate simptomele specifice SM in urmatoarea ordine, dezechilibru in mers cu deviere a mersului spre stanga, furnicaturi pe partea stanga a corpului (cap, mana, picior), zgomote (acufene) in urechi, vertij, oboseala nejustificata ,tremol de la genunchi in jos. Toate acestea s-au petrecut in intervalul 15 octombrie- 15 noiembrie 2004.

La data se 1 noiembrie fiind deja internata si cu diagnosticul deja creionat in fisa ( diagnostic confirmat de analiza RMN si a potentialelor evocate, la 19 noiembrie 2004) a urmat paralizia totala. Acesta a fost puseul de debut si zic eu destul de relevant asa incat diagnosticarea nu a pus probleme.

In martie 2005 a urmat un alt puseu care si-a facut simtita prezentza printr-o diplopie (vedere dubla) si o dizartrie (deficientza de vorbire). Azi, multzumesc lui Dumnezeu si nu in ultimul rand medicilor sunt recuperata in proportie de 90%,au ramas doar probleme senzoriale si uneori cand sunt mai obosita probleme de echilibru.

Eu iti doresc din tot sufletul sa nu ai aceasta afectiune si nici vreo alta.

- CARMEN Magda - 26-04-2006 03:24 PM

Salut,
Am 27 de ani, primele simptome pe care le-am avut au fost o senzatie de amorteala usoara a degetului mijlociu de la mana dreapata ca mai apoi sa cuprinda toata mana, bratul si apoi toata partea dreapta, de la gat pana in vf. picioarelor, apoi aceeasi senzatie si pe partea stanga a corpului dar nu la fel de puternica, oboseala si somnolenta. Aceasta amorteala este de fapt o paralizie, bine ca nu am stiut, unle lucruri chiar e bine sa nu le stii.

Am facut RMN unde sa- evidentiat ca am leziuni, una  dintre ele fiind de 1 cm. Intre timp amorteala a trecut partial,de la sine, a ramas doar la nivelul degetelor, a mainii derepte mai exact, este imbucurator faptul ca acum simt ce fac cu ea. Toate astea au inceput in 16 martie. Acum daca imi aplec capul in fata simt niste furnicaturi puternice tot corpul si sunt ametita non-stop. Inclin sa  cred ca boala evolueaza.

Sunt mai multe etape pana cand ti se pune diagnosticul de SM certa, dar nu stiu cat este de relevant, daca exista leziunile pe creier nu e cert ca e Scleroza Multipla?! Asta si inseamna SM, mai multe leziuni pe creier. Am facut trei zile perfuzii cu cortizon, iar de 7 zile beau pastile, aceeiasi substanta, simtomele sunt aceleasi.

Nu mai sper in mai bine, trebuie sa ma  resemnez, cand te trezesti cu un asemenea diagnostic, e foarte greu, iar intrebarile de ce eu, de ce acum, nu imi mai dau pace. Si totusi incerc sa lupt sa traiesc macar pentru oamenii care ma iubesc, persoane care ar suferi sa ma vada cu psihicul la pamant. Eu pentru asta vreau sa mai traiesc, pentru cei care ma iubesc si totusi parca nu mi-ar mai veni sa exist daca as ajunge sa nu mai pot sa-mi port de grija!!

Nimic in viata nu-i intamplator!
CARMEN Magda

- ada - 26-04-2006 08:00 PM

Buna Carmen Magda,
te rog din suflet alunga din toate structurile tale gandurile negre,inlocuiestele cu sperantza si optimism atat pentru cei ce te iubesc dar in primul rand pentru tine NU TE LASA DOBORATA ,NU LASA PSIHICUL IN CADERE LIBERA,cu multa rugaciune si incredere sunt sigura ca vei gasii cele mai bune cai de a ti continua viatza intr-un mod cat mai demn si mai frumos.

Alunga teama si intrebarile de genul "De ce eu? De ce mie?". Iti spun din proprie experientza ca aceste ganduri cu incarcatura negativa nu te vor ajuta sa capetzi o stare mai buna,pe cand o stare de bucurie, incredere, optimism, concentrare pe lucruri benefice vietzii in scurt timp te vor face sa te simtzi din zi in zi mult mai bine.

Nu-ti abandona planurile de viitor ajusteaza-le daca e cazul, pe masura puterilor tale, acorda-ti timp de relaxare si meditatie. Sper ca ce am scris aici sa nu ti se para vorbe desarte,eu pe langa tratamentul medicamentos urmez acesti pasi despre care ti-am scris si daca in urma cu aproape 2 ani eram complet paralizata, azi starea mea de sanatate este buna si cu ajutor de la Dumnezeu sper ca ea sa devina f.buna.

Iti doresc  multa sanatate si tot binele din lume . Smile 

- CARMEN Magda - 02-05-2006 02:42 PM

buna ADA
Cum te mai simti?
Tin din tot sufletul sa iti multumesc pentru mesajul pe care mi l-ai timis, multumesc mult pentru incurajari, acum astept sa imi revin , trebuie sa mi se extraga lichid cefalorahidian pentru a ma putea "trata". Astept sa vad ce o da Dumnezeu!

E adevarat ca acum sunt cu psihicul la pamant, spine-mi te rog, daca stii, este adevarat ca in peroida cat esti insarcinata nu ai nici un puseu si ca dupa nastere leziunile, boala se agraveaza, evolueaza? ai cunostinte de asa ceva ?Tu ti-ai revenit complect dupa primul puseu ?

MULTA SANATATE!
Cu drag,
Carmen Magda Big Grin

- ada - 02-05-2006 11:19 PM

Buna si tie Carmen Magda si fruntea sus.

Referitor la intrebarea ta ,am sa-ti dau urmatorul raspuns: din tot ce am citit despre aceasta afectziune am inteles si eu ca si tine ca in primele luni de sarcina te simtzi chiar foarte bine (neurologul meu este de parere ca sarcina este cea mai buna imunoterapie) dar exista probabilitatea ca in primele 3 luni de la nasterea copilului sa faci un pusseu sau unele simptome ale bolii sa se manifeste mai puternic.

Am intalnit femei cu SM care au 2 sau 3 copii si nasterea nu le-a produs neplaceri dar am intalnit si femei care in urma nasterii au facut pusseu. Probabil nu degeaba scleroza multipla este denumita boala cu 1000 de fete,sau boala misterioasa,la fiecare subiect se manifesta diferit. Pe siteul Societatii Nationale de Scleroza Multipla(http://www.smromania.ro) poti citi mai multe despre SM, au postat pe site si o carte a dr. Petru Mihancea, cartea are 344 pagini si e srisa pe intelesul tuturor.

Referitor la starea mea de sanatate pot sa-ti spun ca multumesc lui Dumnezeu din zi in zi ma simt mult mai bine. Eu dupa primul puseu nu mi-am revenit complet  aveam inca paralizie pe partea stanga a corpului cand a survenit cel de-al doilea puseu, puseu ce mi-a afectat vederea. Abia la 3 luni de la cel de-al doilea puseu eram refacuta in proportie de 90%.

Acum am doar probleme senzoriale,furnicaturi ale membrelor(partea stanga),usor dezechilibru la mers dar numai in momentele de oboseala fizica.

Sper din tot sufletul sa te mobilizezi din interiorul fiintei tale si sa te remontezi psihic ca mai apoi cu un psihic solid sa incepi reconstruirea fizicului acolo unde el a fost afectat.

Iti doresc tot binele din lume,raspuns bun la analiza lichidului cefalorahidian,sa primesti tratament adecvat si sa ne "reauzim" cu bine.

Te imbratisez cu drag. Ada

- CARMEN Magda - 03-05-2006 09:10 AM

Buna Ada, esti o dragutza ca imi raspunzi la toate intrebarile mele,multzumesc mult!

De cand am fost depistata cu leziunile acestea pe creier, cu orice ocazie sunt numai pe net si caut si caut si caut, poate, poate exista cineva care a avut, nu stiu cum sa-i zic..(poate) sansa, norocul sa se vindece, sa se micsoreze leziunile de pe creier sau, de ce nu, sa dispara, din cate am citit eu SM este incurabila,asa e?

Cu toate acestea exista oameni ce afirma ca prin dieta, si diferite bauturi pe baza de plante, sistemul celular si mielina poat fi refacute, tu crezi? Ai incercat asa ceva, sa am incredere in aceste terapii? Crezi ca leziunile de pe creier pot disparea? Nu de alta, dar nu vreau sa-mi fac sperantze desarte. Bunul Dumnezeu sa iti dea sanatate maxima si putere de munca.

P.S.Crezi ca ar trebui sa insist sa mi se fac analiza lichidului cefalorahidian? Doctorita mea a zis ca in Romania pana nu ai un al 2-lea puseu nu poti intra in nici un program si de analiza asta nici macar nu a pomenit.

Te pup cu drag.
CARMEN Magda

- ada - 03-05-2006 11:41 PM

Ma bucur ca-ti pot raspunde din experientza mea,am trecut si eu prin momentele acestea de cautare asidua ,aveam milioane de intrebari si poate inca mai am.Tot din experientza mea iti pot spune ca unele din leziunile de pe creierul meu(identificate la primul RMN) s-au diminuat ca dimensiune ,unele din ele au disparut cu desavarsire dar nu iti ascund ca au aparut si unele noi;aceste lucruri au fost mentionate in concluziile de la analiza RMN pe care am repetat-o la un an de zile de la debutul bolii adica de la primul puseu.

In acest an de zile am urmat tratament alopat recomandat de medicul neurolog adica corticoterapie cu solumedrol perfuzii in timpul celor 2 pusee si dupa cel de-al doilea puseu tratament cu interferon.

Si in cazul meu medicul neurolog mi-a introdus tratamentul cu interferon abia dupa cel de-al doilea puseu, informandu-ma inca de la inceput ca aceasta este procedura, probabil un al doilea puseu este inca o confirmare a faptului ca bolnavul are aceasta boala numita SM in forma ei  recurent remisiva,forma care din cate am inteles eu raspunde f.bine la tratamentul cu interferon.

Deasemeni in acest interval de un an eu am incercat sa-mi schimb regimul alimentar ,regimul de viatza,am diminuat consumul de carne si in special cea de porc si derivatele acesteia,am baut zilnic timp de 2 luni  sucuri proaspete din legume( morcov,sfecla,telina,ridiche rosie),am introdus mai multe fructe si legume crude in alimentatzie,am diminuat la minim posibil consumul bauturilor racoritoare de tip cola ,fanta,etc:am renuntzat la fumat si nu in ultimul rand m-am preocupat mai mult de viatza spirituala,meditatia,relaxarea si rugaciunea eu le consider adevaratele medicamente pentru orice afectiune.Referitor la refacerea mielinei sa demonstrat ca ea se reface ti-o poate confirma orice neurolog.

Din cele citite de mine putem ajuta la refacerea mielinei cu un aport de acizi grasi nesaturati (de tip omega 3,acid linoelic si alti acizi de acest tip)ce se gasesc in suplimente nutritive de tipul ulei de peste,ulei de somon ,ulei de primule de seara,ulei de catina. Eu personal am adaugat in regimul meu si aceste suplimente nutritive.

Nu stiu ce sa-ti raspund vis a vis de analiza lichidului cefalorahidian,cunosc ca este o analiza destul de importanta in diagnosticarea acestei afectiuni,eu nu am facut aceasta analiza intrucat celelalte analize (encefalograma,tomografie,analize de sange, markeri, potentiale evocate si RMN ) plus severitatea puseului inaugural au fost suficient de concludente la diagnosticare si stabilirea schemei de tratament.

Referitor la terapii complementare te sfatuiesc sa nu te dai pe mana oricarui asa zis vindecator, iar daca vei incerca astfel de terapii nu renuntza la medicatie, pana la urma nu te intereseaza de unde te vei simtzii mai bine ci ca acest lucru sa se intample, analizeaza bine si increde-te in ceea ce simtzi cu adevarat ,roaga-L pe Bunul Dumnezeu sa te lumineze sa gasesti calea cea mai buna de urmat in aceasta problema si in toate celelalte ale vietzii tale.

In sperantza ca ti-am putut fi de folos te imbratisez cu mult drag si ti urez multa sanatate. Ada

- Ingrid - 04-05-2006 04:43 PM

Buna Ada,
Buna Carmen Magda,

Eu am fost internata la Institutul de Boli Cerebro-Vasculare Bucuresti( la Spitalul Nr. 9- Clinica de Neurologie). Acolo am intrebat in ce conditii doctorii iti fac analiza lichidului cefalorahidian. Doctorita mea mi-a spus ca numai seful clinicii si anume Prof.Dr. Popa Constantin stabileste cine face si cine nu face aceasta analiza, pentru ca el a decis ca aceasta analiza sa se faca numai in cazuri exceptionale din cauza anumitor riscuri pe care le are. Am vorbit si cu pacienti de acolo ( doi dintre ei aveau SM) si la fel mi-au spus si ei. Aceasta analiza din cate am inteles de la doctorita mea se facea mai des inainte sa apare RMN. Daca e sa primesti diagnosticul de SM certa il primesti cred eu si fara aceasta analiza a lichidului cefalorahidian. In aceeasi masura cred ca aceasta analiza ar confirma sau nu mai repede daca este sau nu SM.
Eu m-am internat acolo ca fiind suspect SM. Diagnosticul cu care am plecat eu a fost boala demielinizanta in observatie. Mi-au spus sa revin dupa sase luni sa fac un alt RMN sa vedem cum evolueaza. Problema este ca ma simt din ce in ce mai rau. Nici nu mai stiu cate vitamine am luat si pe care sa le iau mai repede in ideea de a-mi intari sistemul imunitar. Acum sunt acasa pentru cresterea copilului pana la 2 ani. La toamna o sa incep serviciul si nu stiu cum o sa fac fata.
Si mie imi este teama sa mai fac un copil de frica sa nu mi se agraveze boala mai ales ca la mine au inceput primele simptome la trei luni dupa nastere. Imi doresc din toata inima inca un copil dar imi este frica si nu stiu ce sa fac. Daca nu o aveam pe fetita mea care are un an si sapte luni si avand in vedere ca traiesc cu teroarea ca sunt bolnava de SM, nu stiu cum m-as fi descurcat. Va spun ca nu exista bucurie mai mare pe pamant decat a avea un copil. Este destul de greu sa cresti un copil dar si bucuria este pe masura efortului depus. Un copil aduce bucurie si veselie in casa chiar daca sunt unele probleme peste care nu poti sa treci.

Ingrid

- CARMEN Magda - 04-05-2006 08:03 PM

ADA si INGRID,
Va salut...ce bine ar fi fost daca nu ne cunosteam, nu-i asa ?
eu cred ca am facut SM de la un soc, in sfarsit ce mai conteaza, asta e! Din cate stiu si eu din citite este important sa ti se faca punctie lombara pentru ca in functie de ceea ce iese la analiza ti se va administra tratamentul corespunzator, pentru ca exista 4 tipuri de sceroza multipla.
Doctorita la care am fost a spus ca pentru ea diagnosticul e cert, deci nu exista indoiala ca este sau nu, asta dupa ce a vazut RMN-ul, tot domnia ei a mai spus ca "din pacate in Romania pana nu ai un al 2-lea puseu nu poti intra in nici un program si bineinteles nu poti beneficia de tratament" (si leziunile???).
Fetelor, cel mai tragic e ca nu se moare repede, ci incet dar sigur, in timp ajungi.. precum o planta.
Exista cineva care are scleroza de 25 de ani si nu-i la pat? adica imobilizat?!
Hmm..oricum e o intrebare retorica!!!
Ada, mi-a sarit sufletul de bucurie cand am vazut ca ti s-au diminuat leziunile si ca altele au disparut, dar din pacate nu a durat prea mult pana cand am citit ca ti-au aparut altele....blestemata boala! Imi pare sincer rau.
Ii un proverb care suna cam asa: Ce nu te omoara te face mai puernic.Cred ca pe timpul acela nu erau bolile acestea.
Bunul Dumnezeu sa faca minune cu voi si sa va vindece!!!!
Carmen MAGDA

- ada - 04-05-2006 10:22 PM

Pentru INGRID SI CARMEN MAGDA
Buna seara si bine v-am regasit pe acest forum.Pai ce sa va zic asa de inceput,DA EU CUNOSC PERSOANE CARE AU SM DE MAI BINE DE 30 DE ANI SI NU SUNT IMOBILIZATE ,o doamna de pe strada mea are varsta de 60 de ani ,are SM de pe la 35 de ani,e o bunica ce-si creste cu mare drag nepotzii si se ingrijeste singurica de casa si gospodaria ei findca sotul ei a decedat in urma cu cativa ani.Asa ca ..SE POATE.Si cum bine a zis Carmen "Ce nu te omoara te intareste".Si exemple ar mai fi asa ca nu va pierdeti credinta si speranta Bunul Dumnezeu sa ne ajute pe totzi cei care suntem in suferinta indiferent de ce nume poarta boala sau suferinta.
Ingrid te felicit din toata inima pentru faptul ca esti mamica si doresti sa repeti aceasta experienta sper din toata inima sa primesti ajutor de la Bunul Dumnezeu sa o poti creste asa cum ai visat.Referitor la vitamine,cere sfatul medicului daca nu ti-ar fi buna o cura de "B-uri" sau Milgama.Eu personal incerc sa iau vitamine in stare cat mai naturala sucuri de legume ,de fructe si o alimentatzie bogata in fructe si legume "verzi" pentru un plus de energie (spanac,brocoli,salata verde,mere verzi si multi morcovi chiar daca sunt portocalii).Va imbratisez cu mult drag si DOAMNE AJUTA LA TOATA LUMEA.Ada

- CARMEN Magda - 05-05-2006 09:18 PM

Va salut fetelor,(ADA si Ingrid)
Cred ca nimic in viata nu-i intamplator, mie una imi este foarte frica de aceasta boala, nu pot fi optimista in acest caz insa, trebuie sa recunosc ca ma simt bine, am energie, lucrez doar ca ma mai intepa prin cap ceva...nu stiu de la ce si ca dupa mai bine de 1 saptamna de la tratamentul cu cortizon inca imi mai simt amortita!
imi mai este frica ca nu cumva sa am Sm progresiva, referitor la acest lucru dati-mi voie sa va mai scriu un proverb: de ce ti-e frica de aia nu scapi, sper sa nu fie asa, va tin la curent.
Ingrid, gandeste pozitiv, menirea ta este sa-ti faci copilasul mare si fericit, bucurate de viata alaturi de familia ta,pretuieste fiecare clipa,!:smitten
Aveti grija de voi si vitaminizativa, eu una asat incerc sa fac dar nu pot lasa tigarile, fac ce fac si  tot fumez 3- 4 tigari pe zi si mai beau si cate o cana de cafea pe zi. O sa incerc sa le las..
Va pup si va doresc sanatate la puterea infinit Wink!!  :wave: :wave:

- ada - 05-05-2006 10:37 PM

Buna fetelor ,am intrat sa va spun ceva vis a vis de frica .Nu stiu daca ati vizitat site-ul http://www.vindecare.go.ro dar sper sa-l vizitati ,e interesant,eu pe acest site la posibilele cauze ale SM am gasit explicatia pe care a dat-o regretatul Valeriu Popa,una dinaceste cauze fiind FRICA.
Oarecum m-am regasit in cuvintele citite acolo,eu in anul in care m-am captusit cu SM-ul am avut un an super stresant si cu multe socuri emotionale incat la un moment dat starea mea generala era o stare permanenta de frica...asa ca.....hai sa nu ne mai temem, sa nu ne mai fie frica si CU DUMNEZEU INAINTE va iesi soarele si pe strada noastra.Va imbratisez cu mult drag si va doresc sanatate maxima si putere de lupta cu toate provocarile vietzii.
P.S.Carmen Magda ai grija si tine cont de proverbe te pup si astept sa-mi spui ca ai aruncat toate fricile la gunoi :-*

- ada - 05-05-2006 10:52 PM

Am revenit cu o precizare despre siteul http://www.vindecare.go.ro ,este interesant tot site-ul acesta dar pentru problema noastra accesati fereastra Volumul II,in acest volum ,accesati sectiunea Vindecare prin gandire si veti gasii la Boli cu litera S sectiunea - Scleroza in placi.Lectura placuta

- CARMEN Magda - 06-05-2006 05:18 PM

Salut, :-*
deocamdata nu-mi mai este chiar asa de frica dar ma gandesc la urmatorul puseu care trebuie sa vina caci va veni intr-o buna zi. Va pup si va doresc mult curaj.
Cu drag, Carmen Magda Smile
P.S.Ada, cum ai reusit sa te lasi de fumat?
Eu nu pot...incerc

- ada - 06-05-2006 09:59 PM

Carmen Magda,povestea cu renuntatul la tigari a fost asa:mi-am dorit sa pot face acest lucru,m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute sa-mi intareasca vointza pentru acest scop si sa-mi alunge teama de cresterea in greutate.Intr-o buna zi nu mi-am mai cumparat tigari si am constatat cu surprindere ca in acea zi si in urmatoarele nu am avut starea aceea de" leu in cusca ",iar cand ieseam din casa uitam pur si simplu sa cumpar tigari.Provocarea ce-a mare a venit la prima petrecere la care am mers la vre-o 2 luni de la lasatul de fumat,atunci am fumat 2 tigari imprumutate dar... surpriza ...nu am mai resimtzit nici un fel de placere,ba dimpotriva am simtzit un gust si un miros dezgustator,parca nu as fi fost timp de 20 de ani fumatoare de 30-40 tigarete pe zi.Sunt convinsa ca a fost mana divina si Multumesc lui Dumnezeu pentru asta,sper sa reusesc pana la vara sa-mi rezolv si problema cu surplusul de kg.ca am lasat tigarile dar am cam exagerat cu dulciurile.Si in finalul acestui mesaj vreau sa-ti dau o tema profunda de gandire care suna cam asa:In loc sa te gandesti la urmatorul puseu ,fa-mi placerea si gandestete ca nu vei mai avea niciodata puseu si gandeste-te ca esti frumoasa si sanatoasa si plina de viatza.Te pup si-ti doresc o duminica minunata.Ada

- Ingrid - 07-05-2006 06:15 PM

Buna fetelor,
Ce sa va spun, nici eu cu moralul nu stau bine deloc. In primul meu mesaj aveam o stare mai buna (printre putinele) dar in general sunt pesimista si stau si ma intreb ce sa mai astept de la viata?! Chiar daca am scis ca as vrea sa mai fac un copil cand stau si gandesc la rece imi dau seama ca nu mai este posibil. Stau cu fetita mea si din nimic incep sa plang o iau in brate si o intreb " ce te faci tu mami cand eu nu o sa mai pot sa te ajut?" Abia astept sa adoarma ca sa pot plinge "linistita" pentru ca nu vreau sa o sperii cu plansul meu .Singurul lucru de care imi pare rau este ca trebuia sa am acest copil mai demult( sunt casatorita de 9 ani si am facut un copil dupa sapte ani). Anul acesta implinesc 34 ani. Dupa aceea trec la alta stare si imi spun "ce ma faceam daca nu era fetita mea sa-mi aduca zambetul pe buze?". Tin sa va spun ca sunt ingrijorata de viitorul fetitei mele si pentru faptul ca sotul meu are si el o stenoza mitrala si aortica si probabil intr-o buna zi va suferi o operatie pentru schimbarea valvelor, operatie care se va face pe cord deschis.
Ada tu ai un moral de invidiat. Esti foarte puternica si puterea pe care o ai probabil ca te va ajuta foarte mult.Prima data cand am fost la spital eram cu un RMN in brate si nu ma puteam opri din plans. Asistentele de la camera de garda au fost foarte dragute si tot incercau sa ma incurajeze. Imi spuneau " o sa plangi o zi, doua, trei dupa aceea trebuie sa-ti revii si sa te gandesti ca situatia nu e chiar asa neagra. Imi spuneau ca trebuie sa fac si putin sport ca imi va face bine. Din pacate eu plang si acum si intre timp am mai fost o data internata acolo. Din cate stiu in boala asta psihicul conteaza foarte mult.
Ada tu crezi foarte mult in Dumnezeu. Si eu cred dar de cand mi se intampla asta am inceput sa am indoieli. De ex. de PASTE IN NOAPTEA DE INVIERE mergeam in fiecare an la biserica.Anul acesta a mers sotul meu cu fetita.Le-am spus sa se roage si pentru mine. Eu am stat acasa si si i-am asteptat cu sufletul la gura de parca asteptam sa-mi aduca un mesaj. Si eu gandesc ca si voi de ce eu? Nu ma consider vinovata cu nimic. Nu am facut rau nimanui.Mai mult decat atat am dat nastere unui copil ca dupa aceea sa ma imbolnavesc. Cum ajuta Dumnezeu un copil nevinovat? II imbolnaveste mama? Cu ce am gresit? Sunt pe pamantul asta criminali de exemplu care nu primesc de la Dumnezeu asta.
Dar sa revin la subiectul principal.
Carmen Magda si eu am aceleasi furnicaturi de care ai scris tu si le simt tot daca aplec capul in fata.Poate imi explici si mie mai bine cum este la tine. La mine aceste furnicaturi sunt prezente de mai bine de un an.Simt intepaturi peste tot, in picioare, in maini, in cap.Si mie imi este frica sa nu am SM progresiva.
Vreau sa va intreb cum este la voi cu nevrita optica? La mine de cand a aparut (de aproape patru luni) nici nu a disparut, nici nu s-a agravat. Voi aveti nevrita la ambii ochi sau numai la unul? Eu vad incetosat cu amandoi dar mai mult cu cel din partea stanga. Este adevarat ca la stangul mi-au spus la spital ca am si nistagmus.
In ceea ce priveste fumatul eu reusisem sa ma las dar de cand cu boala asta fumez mai mult ca inainte. Eu nu fumez decat cand doarme cea mica pentru ca altfel nu o pot tine in fum de tigara. Dar cand doarme ea recuperez ce am pierdut inainte.
Stiu ca eu inca nu am fost diagnosticata cu SM desi doctorita mea mi-a spus ca probabil este un debut de SM dar ca trebuie sa revin dupa sase luni sa fac un alt RMN sa vedem cum avanseaza.(deocamdata mi-a scris pe biletul de iesire din spital- boala demielinizanta in observatie). Cu toate astea eu sunt sigura de asta ca am SM, probabil si doctorita este aproape sigura dar ca si tine Carmen Magda(in cazul tau fiind vorba de tratamentul cu betaferon cred) nu ma incadrez ca la carte. Trebuie sa mai astept. Si cu leziunile mele cum ramane?( nu-i asa CARMEN?)
Eu chiar daca am scris mai sus ceea ce am scis in gandul meu m-am mai rugat la Dumnezeu.
Poate in anii care vor urma se va inventa ceva pentru aceasta boala, desi probabilitatea este mica, ea exista totusi.
O sa incerc Ada sa iau si eu tincturile de care tu vorbeai. O sa-mi fac si sucuri de fructe ca tot a venit primavara. Am citit si eu pe net de cartea aceea de SM de care ai scris tu .M-am gandit sa mi-o comand.
Carmen Magda as vrea sa-ti scriu prenumele dar nu stiu care este sau sunt amandoua?
Poate imi raspundeti si mie la intrebarile pe care vi le-am pus. Va rog mult.
Data viitoare poate sunt mai optimista.

Ingrid

- ada - 07-05-2006 10:35 PM

Ingrid, sa sti ca te bat daca nu lucrezi cu depresia asta care nu-ti da pace.Ai pentru ce sa traiesti si ti-o spun de un milion de ori daca este cazul,ai un sotz,ai o fetitza si Dumnezeu ti-a dat toate acestea ,inclusiv suferintza fizica(boala) pentru ca stie ca in tine a pus samantza unei femei foarte puternice,si nimeni nu primeste mai mult decat poate duce.Bucurate si multumeste-i pentru tot chiar si pentru cele mai putzin bune,nu -ti sadi indoiala si neincrederea,ele sunt adevaratul dusman al vietzii.Crede-ma nu sunt vorbe goale si desi nu vroiam sa povestesc despre mine aici,totusi o voi face ca sa incerc sa -ti redau increderea si sperantza si mai ales credintza care vad ca da sa se cam clatine.Imagineaza-ti urmatorul film care nu e film e realitate:Eu Ada inainte de SM,aveam o casnicie minunata,o,familie unita,un serviciu facut parca anume pentru mine,prieteni unul si unul,imi lipsea un singur lucru ...un copil.Nu eram impacata cu aceasta lipsa dar ma obisnuisem..dar a venit un an fatidic cand visul si feeria in care traiam s-au transformat in cosmar [divort,accident de masina,sarcina pierduta,depresie ingrozitoare ce a dus la pierderea locului de munca,decesele a doua fiintze f.dragi si f.tinere,talharita in plina strada,apoi totul a culminat cu SM( debut devastator urmare unui stress major ,asta scrie pe fisa mea medicala) cu pareza totala] ,totul sa naruit dar sa renascut ceva nou Credintza ,Sperantza ,Increderea ca Dumnezeu imi va auzi strigatul si azi dupa 2 ani jumate de la toate acestea m-am plimbat cu bicicleta prin parc pentru prima oara dupa atata timp, alaturi de nepotzica mea care are 5 ani,nimic nu mai mi se pare greu cand vad zambetul copiilor.Se spune ca in ochii unui copil il vedem pe Dumnezeu asa ca priveste cu dragoste si zambet in ochii fetitzei tale,inarmeaza-te cu rabdare ,scoate fricile din subconstient si lupta pentru viitorul vostru.Inainte de toate cele prin care am trecut habar nu aveam ce inseamna Dumnezeu acum am inteles ca noi suntem copii lui si tot ceea ce ni se intampla nu sunt pedepse ci daruri pentru a ne intarii,lectzii-pentru a le invatza.Si acum sa revin la cele scrise de tine.1.Aminteste-mi la ce carte te referi si poate ,daca e vorba de cea a lui Viorel Olivian Pascanu,o pot scana si ti-o trimit eu pe email,daca te referi la trimiterile ce le-am facut vis a vis de site-ul http://www.vindecare go.ro, in acele trimiteri nu ma refeream la cartea prezentata pe site ci la tratamentul SM prin gandire propus de Valeriu Popa,tratament de care eu am citit pe acel site si v-am recomandat si voua acea lectura.2.Suplimentele nutritive pe care eu le iau zilnic sunt capsule nu tincturi ,capsule cu spirulina,ulei de peste sau ulei de somon,ulei de catina,ulei de primule de seara.Se gasesc la orice plafar.3.E important sa faci sport si nu neaparat ceva greu ,miscare pur si simplu in natura daca se poate,sa continui sa ti antrenezi permanent musculatura dar retine nu in fortza,nu trebuie sa te obosesti mai mult decat o face insasi boala.ASTEPT CU NERABDARE SA TE REVAD PE FORUM INTR-O FORMA SUPER.Te imbratisez cu mult drag .Ada

- ada - 07-05-2006 10:46 PM

Ingrid si Carmen Magda,am tot uitat sa va intreb in ce orase locuitzi?Poate ne si vedem intr-o buna zi daca tot vorbim pe aici seara de seara.Va pup si astept vesti de la voi.

- CARMEN Magda - 09-05-2006 10:02 PM

Dragele mele,
Ingrid voi incepe prin ati spune ce fel de amorteli am avut si mai am: la inceput mi-a amortit partea dreapta usor dupa care amorteala s-a acutizat, era puternica da r nu atat de puternica incat sa nu mai pot merge, Doamne fereste pe toata lumea, acum, inacest moment nu ma mai simt amortita total, imi da tarcoale cate o amorteala la picioare, dar imi trece, poate e din cauza ca stau eu gresit, imi spun eu, dar gai sa fiu serioasa ca inainte de asta nu imi amorteau picioarele nici cand stateam picior peste picir, partea buna e ca imi trece repede, opate ca-i auto-sugestia... mai e o vorba '' psihicul ucide fizicul, deci e bine sa nu gandim "negru".Acum mana dreapta imi este f. f usor amortita, beau si eu omega 3, adica ulei de peste, de azi o sa beau si B1 B6 B12, care cica ar ajuta la refacerea celulara, trebuie sa ma pun pe studiat, vreau sa merg la Fulga, sigur ati auzit de el, ce ziceti?
A mai incercat cineva?
Trebuie sa va mai spun ca ma ingras rau de tot, pun 1 1/2 pe saptamana.
Ada, eu locuiesc in Timisoara.
Voi?
Ingrid, n-ai idee cat de fericita poti sa fi, ai un copil fi fericita ca il ai!!! si traieste-ti clipa ca si can ar fi ultima!
si imi doresc din tot sufletul un bebe insa, din cauza unui fibrom pe care il am inca si e de 5 am intramural am pierdu o sarcina, asta ma darmat, am suferit un soc,,, de acolo mi se trage, sunt sigura de asta.
Va pup si astept sa-mi spuneti in ce orase locuiti, pote bem o cafea decofeinizata impreuna:-) :buck2:

- ada - 09-05-2006 10:55 PM

Buna seara, adica hop si eu dragutelor. Wink
Carmen Magda ma bucur sa observ schimbarea ta spre optimism ,ai zis foarte bine ca "psihicul ucide fizicul",as putea sa adaug ca un psihic foarte bun transfera din beneficitatea lui catre fizicul mai putzin bun si in felul acesta se va produce o reparatzie ,o autovindecare.De tratamentul lui Stelian Fulga nu stiu ce sa zic,si eu m-am gandit sa-l fac ,macar sa vad daca are efect asupra scaderii in greutate,oscilez intre Kombuco si tratamentul propus de Fulga.Eu probleme cu surplusul de greutate am inceput sa am dupa corticoterapie si au continuat odata cu lasatul tigarilor.Dar sper sa ma hotarasc sa comand Kombuco si sa rezolv problema asta cu surplusul de kg.si poate se mai reduc si din simptoamele de la SM in special cele senzoriale(amorteala,furnicaturile si senzatia de electrizare atunci cand aplec capul).Si trebuie sa adaug ca indiferent de ce tratamente alternative,complementare apar eu voi continua sa le urmez si pe cele alopate ,nu sunt scceptica in privinta metodelor de tratament alternativ dar acord medicinei alopate locul pe care si la castigat. - Eu locuiesc in Bucuresti dar sper sa avem ocazia sa bem impreuna o cafea Smile.
Ingrid sper ca nu te-ai suparat pe mine ca ti-am promis o "bataie",dar imi doresc din tot sufletul sa te simt mai optimista si increzatoare si starea ta de sanatate sa se imbunatateasca simtitor.Va imbratisez cu mult drag si va doresc sanatate maxima. :yes:

- Ingrid - 10-05-2006 11:25 PM

Buna fetelor,
Ada mesajele tale sunt numai pline de speranta si imi dau o stare de bine( mai ale faza cu "bataie" mi-a creat o stare buna ).
Tu ai ceva special si sti sa faci omul sa se simta mai bine.
Nu am raspuns la mesajul tau pentru ca am fost plecata la parintii mei care locuiesc in alta localitate. Ei stau la casa unde este si curte si acolo pot sta mai mult la aer.
Eu locuiesc in Craiova.
Carmen tu locuiesti intr-un oras tare frumos. Mi-a placut foarte mult Timisoara.
Sper sa ne vedem intr-o buna zi.
Ada pe tine pot sa te vad mai usor. Eu sigur o sa vin iar in Bucuresti sa-mi fac un alt RMN (cum mi-a spus doctorita mea peste sase luni).
Cu prima ocazie cand vin in Bucuresti as vrea sa vorbesc cu tine.
Cartea la care ma refeream eu era cea a lui Petru Mihancea.
Vreau sa te intreb : tratamentul propus de Dr. Fulga este cel cu venin de albine?
Ada ai scris de simptomle senzoriale pe care le ai (amorteala , furnicaturi si senzatia de electrizare?). Tu simti furnicaturi in tot corpul?(eu le simt in maini, in picioare, pe spate mai ales in zona gatului si uneori si in cap). Aceasi intrebare o am si pentru senzatia de electrizare! Te intreb pentru ca si eu simt ceva de genul asta.
Cred ca am sa-mi comand si eu acel ceai Kombuco. Nu stiu daca este bine dar as incerca!

Va pup si mai vorbim.
Ingrid

- ada - 11-05-2006 01:07 AM

Buna dragele mele,iata ca si in aceasta seara ne intalnim si-mi pare nespus de bine.
Ingrid,multumesc pentru aprecieri,esti generoasa dar nu sunt un om cu nimic mai special decat voi,poate ceva mai optimista ,stare superbenefica pe care as vrea sa o impart cu voi si cu totzi cei ce se afla in suferinta.Chiar te rog inainte sa vi la Bucuresti da-mi de stire si sper din tot sufletul sa ne vedem.Cartea lui Petru Mihancea o poti descarca (gratis) in intregime de pe siteul http://www.smromania.ro la sectiunea Biblioteca SM-Publicatii-N-Z ,cartea este postata acolo de cca.10 zile,in caz ca nu resesti sa o descarci,spune-mi si gasim o modalitate prin care sa ti-o trimit eu, fie in format electronic la adresa de email fie pe suport de hartie prin posta la o adresa indicata de tine.DAR TE ROG DIN TOT SUFLETUL CA LECTURA ACESTEI CARTI SA NU-TE DUCA DINOU IN STARE DEPRESIVA,ASTEPT DE LA VOI SA VEDETI PARTEA PLINA A PAHARULUI Smileca altfel "dau militaria jos din pod" si chiar va inrosesc urechile ca deh sunt cea mai varstnica dintre voi si "ma dau bataioasa" WinkReferitor la simptoamele mele senzoriale ele se manifesta astfel:la debut am avut amorteli,furnicaturi sau mai bine zis parestezii in termeni medicali numai la degetele de la mana si piciorul stang si senzatie de electrizare in momentul aplecarii capului. In timpul instalarii si derularii primului puseu ele s-au extins si asupra gambei si coapsei piciorului stang si antebratului stang.La revenirea din primul puseu (adica dupa ce m-am recuperat cca 50% )din pareza totala am ramas cu aceste simptome senzoriale doar la nivelul degetelor de la mana stanga ,degetelor si gambei piciorului stang.Dupa cel de-al doilea puseu ,puseu care mi-a afectat vederea(vedere dubla-diplopie) si vorbirea (dizartrie),mi-am revenit destul de repede,si am ramas cu o usoara tulburare de vedere,numai in momemtele in care ma aflu in aglomeratie,si s-au mai adaugat la senzoriale,furnicaturi pe parte astanga a capului(inclusiv a fetei si a cavitatii bucale -respectiv aceste furnicaturi le simt pe ureche,obraz,limba si gingii dar numai pe partea stanga). Dar toate aste aspecte senzoriale (desi sunt deranjante) imi par banalitati avand in vedere ca problema cea mai grava am recuperat-o aproape perfect si ma refer aici la mers ,coordonarea bratelor,forta musculara,capacitatea de concentrare e.t.c. functzii ce au fost grav afectate de pareza totala.MULTUMESC BUNULUI DUMNEZEU PENTRU ACEASTA RECUPERARE.
Referitor la senzatia de electrizare(pe care o resimt cand aplec capul inspre inainte),aceasta a fost foarte pregnanta in timpul puseelor iar cu timpul ea sa estompat.Acum mai apare uneori cand afara este o vreme capricioasa umeda si deosebit de rece sau in momente de oboseala maxima.Atunci este semn ca trebuie sa iau o pauza.Tratamentul lui Stelian Fulga nu se refera la tratament cu venin de albine,Fulga are un tratament pe baza de ceaiuri ,tincturi ceva de genul acesta tratament care vizeaza in primul rand detoxifierea si dezintoxicarea intregului organism,nu cunosc eventuale marturii ale suferinzilor de scleroza multipla care sa fi folosit cu succes acest tratament dar continui sa ma informez in acest sens.Despre tratamentul cu venin de albine am mai scris pe aici pe forum niste adrese ale unor terapeutzi chiar medici ce practica aceasta terapie.Insist insa ca sa-ti consulti medicul si sa-ti asculti interiorul cand vei alege modul in care te vei trata.Pana la stabilirea unui eventual diagnostic icearca insa tratamentul cu optimism,incredere in tine si multa Credinta in Dumnezeu si vei fi foarte multumita de rezultat .
Carmen Magda daca tu ai aflat intre timp ceva mai multe despre tratamentul propus de Fulga te rog sa ne povestesti si noua.Si sper ca la Timisoara sa se gaseasca si cafea "strong" Winkca eu am tensiunea mica si daca beau decofeinizata .......Ingrid ma starnit cand a spus ca Timisoara e un oras frumos si poate in vara asta ajung pe acolo ,era oricum o dorinta mai veche.
Va imbratisez cu mult drag si va doresc sanatate maxima :yes:

- CARMEN Magda - 12-05-2006 04:08 PM

Buna ADA,
Cum te mai simtzii?!aseara am avut prilejul sa vad pe otv o emisiune din care am inteles ca te poti autovindeca prin post de bolile  grave prin post negru timp de 40 de zile, post paracticat si de  renumitul Valeriu Popa, Dumnezeu sa-l ierte!
in timpul emisiuni a sunat cineva , un barbat de vre-o 41 de ani  care avea Sm  si care la un momentdat nu mai putea sa mearga dar nici sa vorbeasca, adevarul este ca la telefon parac a se forta sa vorbeasaca normal, era sezizabil ca ceva nu e in regula, dar  acesta a spus ceva care m-a facut sa plang: acum poate sa mearga si sa vorbeasca datorita postului negru  de 40 de zile, timp in care bea apa distilata si isi facea clisma, ei...acest om a putut sa-si revina  cat de cat sa vb si sa mearga datorita detoxifierii organismului, caci asat inseamna pana la urma postul.
A mai fost cinevaera invitat la acea emisiune care in urma cu 10 ani avea cancer pulmonar si care in urma acestui post u apa distilata si clsma facuta din nu stiu ce palnte s-a vindecat!Trebuie doar sa crezi si te vindeci !!!

Tu de Valeriu Popavorbeai in mesajele anterioare si eu nu mi-am dat seama. Stie cineva care a fost motivul mortii sale, caci nici unul din invitati nu a vrut sa zica cauza mortii cu toate ca era sanatos.
Te imbratisez electronic si mai vorbim!!
Carmen Magda :wave:

- ada - 12-05-2006 08:09 PM

Buna Carmen,multumesc de intrebare ma simt bine ceea ce-ti doresc din tot sufletul si tie si tuturor celor suferinzi.Imi pare tare rau ca nu am vizionat si eu emisiunea despre care vorbesti.Intradevar postul are un rol f.important pentru intreaga noastra fiinta si face cu adevarat minuni o spun din proprie experientza.Cred ca invitatul de aseara de la emisuiunea vizionata de tine era dl.Petre Anca un colonel®,inginer de profesie care este discipolul lui Valeriu Popa,acest domn Petre Anca este terapeutul fundatiei umanitare "Sanatatea prin gandire" (vezi amanunte la http://www.sanatate-naturista.ro) fundatie ce are sediul in loc.Valeni de Munte jud.Prahova.In urma cu ceva timp am citit intamplator o carte scrisa de dl.Petre Anca,aceasta carte se numeste "NU EXISTA BOALA INCURABILA".Lectura acestei carti a adus o schimbare benefica in viatza mea si recomand aceasta lectura tuturor (sanatosi sau in suferinta)celor ce citesc mesajul meu . Despre postul cu apa distilata pe timp de 40 de zile trebuie sa-ti spun ca acest tip de post, insasi marele OM Valeriu Popa il recomanda numai sub supravegherea lui directa si dupa o analiza foarte buna a omului aflat in suferinta.Acelasi lucru l-am intalnit mentionat si in cartea lui Petre Anca .Nu cunosc cauza mortii lui Valeriu Popa ,personal cred ca pur si simplu si-a incheiat misiunea pentru care o perioada de timp a fost aici.Si eu te imbratisez cu mult drag si cu siguranta ca mai vorbim.

- Ingrid - 17-05-2006 04:27 PM

Buna Ada,
Ai fost la conferinta aceea despre SM? Daca ai reusit sa ajungi poate ne spui si noua ceva noutati.
Tu cum te mai simti?
Eu mi-am facut "testul" acela cu baia fierbinte. Am stat mai mult timp in cada, unde apa a fost cat de fierbinte am putut eu rezista. Cand am iesit de acolo imi amortise mana si piciorul stang si vedeam si mai incetosat.Aveam ameteala si ma furnica tot corpul. Daca tot am citit in cartea lui Petru Mihancea, unde scria ca la 60 la suta din subiecti apar semne neurologice mai accentuate decat inainte, m-am gandit sa-l fac si eu. Mi-am revenit destul de greu.
As vrea sa te intreb daca tu ai si ceva dureri? Eu in ultimul timp am si niste dureri ca niste junghiuri, sau durere ca si arsura si uneori caldura. Din cate stiu eu asta este durere neuropata.
O alta intrebare ar fi daca simptomele tale pe care le ai te trezesc din somn?
Pentru amorteala pe care o am( partea stanga a corpului)mie la Bucuresti mi-a dat sa iau Lyrica , dar vad ca nu prea are efect. Singurul efect care il are este ca as dormi toata ziua. Si asa eram eu obosita si aveam impresia ca nu ma mai satur de somn!
Poate ca iti par obositoare cu intrebarile dar nu am si eu pe cine intreba. Vreau sa stiu si eu cum se manifesta si la altii( poate sa stiu si la ce sa ma astept in continuare, cu toate ca fiecare are cazul lui particular).
Te pup si mai vorbim.

- Ingrid - 17-05-2006 05:01 PM

PS.
Pe mine ma trezesc din somn furnicaturile si mai ales contractiile musculare sau mai bine zis fasciculatiile( ondulari ale fibrelor musculare) si senzatia de curent(parca imi circula curent nu sange in picioare). Nu te mai intreb nimic ca la cate intrebari as avea nu as mai termina niciodata. Nu stiu dar ma sperie ingrozitor boala asta. In fiecare zi cand ma trezesc ma gandesc ca poate chiar azi este ziua cand paralizez.
Numai bine.
Ingrid

- ada - 17-05-2006 10:52 PM

Ingrid conferinta despre SM cica nu a mai avut loc.Despre aceasta conferinta imi vorbise succint, pe mess o alta colega de suferinta.Am aflat luni seara (de la un coleg de suferintza) ca aceasta conferintza nu a mai avut loc si mi-a spus ca atunci cand va fi reprogramata ma va instintza.Nu cunosc nici acum amanunte legate de organizatorul unor astfel de evenimente si la subiectul lansat pe forum nu a raspuns nimeni.

- doinita - 23-07-2006 07:51 AM

Vreau sa va intreb daca aceste simtome sunt asemanatoare cu cele de sm.Eu am ameteli si perdere de echilibru si o stare de neputinta si parca imi cade capul de pe umeri,obosesc cand fac cate ceva prin casa.Eu am avut un chist hidatic pe ficat apoi la plaman si uite ca acum mi-a dat sa fac RMN cu diagnosticul de demielinizare.Luni sunt programata la RMN dar numai ca dureaza o saptamana pana da rezultatul.Am avut foarte rar mici furnicaturi cervical.va doresc numai sanatate si sa auzim de bine.O DUMINICA PLACUT SI RUGATIVA CA DUMNEZEU O SA AIBA GRIJA DE TOTI.

- CARMEN Magda - 23-07-2006 09:45 AM

Salut Doinita,
Nu ne-ai spus decat tipm ai aceste simtom
La mine oboseala a fost primul simtom, uite, si acum, la ora asta, dupa mai bine de opt ore de somn, mai vreau sa dorm, ieri am dormit continuu, parca ma tragea patul..un somn puternic(nu stiu cum sa-l descriu), deci, oboseala este una din simptomele acestei boli, sper sa nu ai acesta boala, apoi, vorbesc din ceea ce eu am simtit, ameteli si pierderi de echilibru, durerile de cap le-am avut de mult timp, insa, nu le-am dat asa de mare importanta,simteam ca imi iasa ochii, poate daca ma duceam la Dr si ii spunem de durerile mele de cap, zicea ca ori am tensiune ori altceva. Recomand tuturor acelora care au dureri de cap mai tot timpul sa-si faca RMN.Apoi Amorteala puternica in tot corpul care nu mai trece, debea dupa 2 luni, daca ai noroc, iti poate trece amorteala!!
Sper ca Dumnezeu sa nu ma lase sa chinui, pana atunci eu va las cu bine si va doresc vindecare grabinica, :angel:!!!DAca exista asa ceva.
Pe 26 sunt si eu programata la tratamentul cu venin de albine, va tin la curent.
Carmen MAGDA

- doinita - 23-07-2006 12:20 PM

la mine nu e stare de somnolenta e neputinta , parca curg . Acum am iesit un pic m-am dus la biserica si nu e prea departe si cand am ajuns acolo mi s-a facut rau, moleseala si stare de cadere a capului.

- CARMEN Magda - 23-07-2006 12:30 PM

Dute si odihnestete, da corpului odihna de care are nevoie, daca iti este somn, dormi, daca iti este foame mananca.
Carmen Magda
Sa imi spui dupa ce te trezesti cum te mai simti, mananca legume si fructe, crude, bea sucuri proaspete de legume sau fructe, nu mai manvca carne de porc, grasimi animale, incerca pe cat posibil a mananci mai multe crudidati, de acolo iti iei energia ,,, la sfaturui ma pricem dar nu prea tin regimul asta.
Bea ulei de in, 7 linguri timp de 21 de zile , apoi cate 2 linguri pe zi pentru intretinere, sper sa-l suporti.
Multe fructe si legume, nu uita.
incearca asta si te vei simti mai bine.
Carmen MAGDA

- doinita - 23-07-2006 12:31 PM

ma puteti sfatui ce sa fac trebuie sa fac RMN -ul maine . Pot sa plec cu o masina dar as vrea sa plec dupa si la munte la soacra mea , dar imi este frica daca mi se face rau pe acolo. va rog sfatuiti-ma ce sa fac
VA MULTUMESC , SI VA PUP PE TOTI CEI CU O ASEMEA AFECTIUNE. :-*

- doinita - 23-07-2006 12:43 PM

stie cineva sa-mi spuna rezultatul de la RMN se da imediat?

- CARMEN Magda - 23-07-2006 05:45 PM

Da, Smile rezulatul la RMN se da imediat, este acolo un medic radiolog si dupa aia poti pleca linistita la socra ta, nu iti face nimeni nimc, stai intinsa si astepti vre-o 45 de minute sa nu te sperii pentru ca ai sa auzi zgomote, asa face aparatul acela... sa ne zici rezultatul!!
Sanatate si fericire!
Carmen

- doinita - 23-07-2006 06:22 PM

iti multumesc tare mult de incurajari ,dar daca rezultatul nu e tocmai bun crezi ca pot sa mai urmez drumul.trbuie sa merg sa vad ce fac la un neurolog.

- CARMEN Magda - 23-07-2006 06:29 PM

esti amortita, nu te simti bine? Atunci las-o pe socrela si dute la doctor...e bine sa-ti vezi de sanatatea ta si dupa.. restul..
Va fi bine!
Carmen

- Clacla - 24-07-2006 01:37 PM

este cineva din brasov cu sm?

- doinita - 25-07-2006 09:20 PM

draga carmen.
Am tinut cont de sfatul tau. Am fost de am facut ieri RMN dar raspunsul mi l-a dat azi prin fax si dupa asta mi-l trimite prin posta, totul este ok.Exista o problema la hipofiza. Sa merg sa ma vada un endocrinolog. Am citit zilele astea tat ce am gasit pe forum , am sa fiu alaturi de voi si am sa comunic cu oricine ca tare de ajutor mi-ati fost.VA DORESC NUMAI SANATATE SI SA NE RUGAM DOMNULUI CA NUMAI EL FACE MINUNI.

- CARMEN Magda - 27-07-2006 01:29 PM

Doinita,
Ma bucur, sincer ca nu ai sm, cred ca si tu !!!
Multumeste-I Lui Dumnezeu pentru acest lucru!
Sanatate maxima tutruror!
Carmen Smile

- doinita - 27-07-2006 03:24 PM

Carmen,
Sper ca nu te superi ca iti zic pe nume dar de cand am intrat pe acast forum am simtit ca ceva ne uneste.Desi BUNUL DUMNEZEU m-a ajutat asta nu inseamna ca eu am sa plec de pe acest forum Mi-ati fost toti de un mare ajutor,pana a vedea ce este.Decand am intrat in acel cilindru pana cand s-a terminat atat am spus incontinu TATAL NOSTRU.Acum fac niste analize ca totusi a aparut un chist in sau turcica dar care nu are nici o legatura cu starile mele.El nu prezinta nici un pericol,nici nu este nevoie de operatie.Dar am mers si la endocrin , ginecolog, oftalmo, am facut analizele care sunt foarte bune.DC endocrina m-a intrebat daca sunt vegetariana.Eu nu sunt vegetariana, dar de mult nu mai mananc carne de porc , salamuri, tin toate posturile si cred ca asta m-a ajutat de am asa analize.Dar cu toate astea eu ametesc si ma moi.Acu cine stie ce pate fi? VA PUP PE TOTI SI VA DORESC MULTA SANATATE , SI FIE CA BUNUL DUMNEZEU SA NE AJUTE PE TOTI.

- doinita - 27-07-2006 03:33 PM

CARMEN,
Stii ce citesc eu ACATISTUL MAICII DOMNULUI PANTANASSA VINDECATOAREA DE CANCER, si PARACLUSUL MAICII DOMNULUI, si toate sunte bine de citit .Aprinde cate o lumanare din aia mica rotunda si pune-o langa tine undeva si citeste sa vezi cat de bine te simti.
VA PUP, SI VA DORESC O ZI BUNA.

- Clacla - 27-07-2006 05:40 PM

Brand Name (Generic) Type of Pain
Cymbalta
(Duloxetine hydrochloride) depression and neuropathic pain
Dilantin (Phenytoin) dysesthesias (unpleasant sensation), most commonly trigeminal neuralgia (facial pain)
Elavil (Amitriptyline) paresthesias in the arms and legs (e.g., burning sensations, pins and needles, stabbing pains)
Klonopin; Rivotril
(Clonazepam) tremor, pain, and spasticity
Neurontin (Gabapentin) dysesthesias and the pain caused by spasticity
Pamelor; Aventyl
(Nortriptyline) paraesthesias in the arms and legs
Tegretol (Carbamazepine) shock-like pain, such as trigeminal neuralgia
Tofranil (Imipramine) neurologic pain

Managing Pain Through Rehabilitation
If pain is caused by musculoskeletal dysfunction, a physical therapist can devise a program which may include strengthening and stretching exercises, practicing proper positioning, and compensatory techniques, such as bracing or use of an assistive device, to prevent awkward or excessive use of joints or muscles.
More on Managing MS Through Rehabilitation

Learn about Physical Therapy (PT)

Find a Treatment Location near you

Staying Active
Self-help may play an important role in pain control, for people who stay active and maintain positive attitudes are often able to reduce the impact of pain on their quality of life. Learn more about healthy living with MS

Research: News and Current Funded Projects

Researchers Report On Study Of Marijuana-Derived Drug In Treating MS Pain

“Effect of opiates on autoimmunity associated with MS” (Alvin Beitz, PhD) Exploring pain in MS and its possible relationship to underlying disease activity, in order to develop treatments that may address both this symptom and MS itself.

“The effectiveness of reflexology in the management of pain in MS” (Andrea Lowe-Strong, PhD) Conducting a clinical trial of a complementary therapy to determine if it can relieve pain in people with MS.

Types of MS-related Pain
Trigeminal Neuralgia Excruciating, sharp, shock-like pain in cheek and forehead, lasting seconds to minute
Tonic Spasms Brief muscle twitching or sudden, sharp muscle spasm; may also burn or tingle
Paroxysmal Limb Pain Painful burning, aching, or itching of any part of the body. More common in the legs
Headache Migraine, tension, or cluster headache types
Optic Neuritis Ice-pick like eye pain
Dysesthetic Extremity Pain Chronic burning, tingling, tightness, or pins-and-needles feelings; a dull warm aching; worse at night and after exercise, aggravated by temperature and weather
Spasms Muscle cramping, pulling and pain
Musculo-Skeletal Pain Caused by the physical stress of immobility. Physician should first rule out spinal disc disease
Iatrogenic Pain Pain caused by MS treatment, such as steroid-induced osteoporosis, interferon side-effects, injection site reactions
Secondary pain of MS symptoms Pain associated with pressure sores, stiff joints, muscle contractures, urinary retention, urinary tract infection, other infections
Emotional Pain People living with MS may feel disbelief, fear, anger, depression, and guilt.
Learn more about MS and your emotions

Books

Mayo Clinic on Chronic Pain
by David W. Swanson, MD, Mayo Clinic
Order through Amazon.com
Sick and Tired of Feeling Sick and Tired: Living with Invisible Chronic Illness, 2nd Edition
by Paul J. Donoghue, Mary Elizabeth Siegel

am gasit aceste informatii pe net.si eu am sm am descoperit o saptamana trecuta dar cine stie de cand o am......oricum americanii fac treaba buna si au mai multe medicamente ca noi romanii.....la voi cum a debutat boala?la mine cu amorteli in mana stanga apoi dreapta,vertij,nevrita optica. va trebui sa merg la bucuresti pentru a incepe tratamentul.eu sunt din brasov mai este careva din bv?va doresc multa sanatate si sa aveti credinta in DUMNEZEU multa !!!

- nokrisz - 01-11-2006 11:21 AM

Salutare!

Sunt nou venita pe acest site. Vreau sa povestesc si eu despre mine. Am 35 ani si am aceasta bolala din 1993.
Boala a fost cumplita la inceput dupa care mi-am revenit. Cumplita deoarece am fost foarte speriata.
Nu stiam atunci nimic despre aceasta boala.
Primul RMN am facut in 2004 cand mi s-a confirmat boala.
In 1999 m-am casatorit si in 2000 am nascut o minunata fetita. Sarcina a decurs foarte normal, fara probleme si dupa aia era foarte bine. Eram doar obosita dar boala s-a comportat bine.
Dupa nastere, cam peste un an am avut un puseu. Sunt bine doar ca am probleme cu echilibrul, s-a urc scarile mi-e greu.
As avea foarte multe sa va povestesc dar important e(revenind la subiect) eu in timpul sarcinii m-am simtit super , si acum daca o privesc pe fetita mea ii multumesc lui Dumnezeu ca o am deoarece uit de toate problemele mele si sunt foarte fericita ca o am si E SANATOASA.

Va doresc numai bine si sanatate .

Krisztina

- blue_eyes - 09-01-2007 07:01 PM

Buna! si eu sunt interesata de subiect...cu toate ca inca nu sunt casatorita, dar imi doresc sa am un copil. cand am inceput tratamentul cu rebif, primul lucru pe care mi l-a interzis medicul a fost acela de a ramane insarcinata. nu pt ca eu i-as dauna lui in vreun fel, ci sarcina mi-ar dauna mie. de multe ori boala este declansata in momentul nasterii, pt ca travaliul si ce urmeaza presupun un maximum efort din partea noastra, temperatura corpului crescand foarte mult. si noi stim ca temperatura ridicata ne dauneaza! (se rezolva totusi prin cezariana). iar ca sa raman insarcinata trebuie sa intrerup tratamentul cu 6 luni inainte de a face pasul.... dar eu cred ca merita orice sacrificiu.
numai bine si copii sanatosi!!

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 30-06-2022 12:13 AM

Pills information sheet. Generic Name.
<a href="https://bactrim4us.top">can i buy bactrim without rx</a> in USA
Best news about medicament. Get now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 02-07-2022 02:25 PM

<a href="https://gorobzor.ru/novosti/reklama/58500-professionalnoe-proektirovanie-sistem-videonablyudeniya">проектирование системы видеонаблюдения</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 02-07-2022 09:26 PM

Levaquin (levofloxacin) is an antibiotic in a very category of medication known as fluoroquinolones. Levaquin (levofloxacin) works by fighting bacteria within the body.
<a href="https://levaquin4us.top">buy generic levaquin</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 03-07-2022 04:57 PM

Synthroid (levothyroxine) is prescribed for the treatment of hypothyroidism and myxedema (a rare illness in which an overgrowth of the thyroid gland causes weight gain and a lack of energy). It may also be used to treat certain cases of thyroid cancer.
<a href="https://synthroid4us.top">buy generic synthroid</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 11-07-2022 03:04 AM

Мы профессиональная команда, которая на рынке работает уже более 5 лет.

У нас лучший товар, который вы когда-либо пробовали!

Купить качественные шишки на Гидре

Наши контакты :

https://hydrarusoeitpwagsnukxyxkd4copuuvio52k7hd6qbabt4lxcwnbsad.cc/

^ ^ ^ ^ ^

ВНИМАНИЕ! ВАЖНО!

Переходите только по ССЫЛКЕ что ВЫШЕ, ОСТЕРЕГАЙТЕСЬ МОШЕННИКОВ!!!

https://hydrarusoeitpwagsnukxyxkd4copuuvio52k7hd6qbabt4lxcwnbsad.cc/

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 13-07-2022 04:59 PM

<a href="http://gubernya63.ru/novosti-partnerov/preimushhestva-kvartir-v-novostrojkah.html">квартира на сутки Минск</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 22-07-2022 02:21 PM

Medicines information leaflet. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://trazodone24x365.top">trazodone price</a> in Canada
Best about medication. Read information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 22-07-2022 06:27 PM

Drugs information for patients. Drug Class.
<a href="https://pregabalin2all.top">cheap lyrica tablets</a> in Canada
Best what you want to know about medicines. Read information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 22-07-2022 10:31 PM

Medicine information leaflet. What side effects?
<a href="https://plavix4us.top">can i buy generic plavix</a> in the USA
Actual news about medicine. Get information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 23-07-2022 12:29 PM

Medicine information leaflet. Brand names.
<a href="https://synthroid4us.top">cheap synthroid online</a> in Canada
Actual trends of medicine. Get now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 23-07-2022 04:41 PM

Medicines information for patients. Long-Term Effects.
<a href="https://cephalexin4all.top">generic cephalexin without insurance</a> in Canada
All news about medicine. Read here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 23-07-2022 07:22 PM

Drugs information sheet. Drug Class.
<a href="https://zofran4all.top">can i purchase generic zofran</a> in USA
Everything about medicines. Read information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 23-07-2022 08:50 PM

Medicines information sheet. What side effects?
<a href="https://pregabalin2us.top">order lyrica</a> in the USA
All trends of medicines. Get information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 23-07-2022 11:30 PM

Medicament information. Short-Term Effects.
<a href="https://bactrim4us.top">can i get bactrim without dr prescription</a> in the USA
All trends of medicines. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 24-07-2022 02:32 PM

Drugs information leaflet. What side effects?
<a href="https://synthroid4us.top">cheap synthroid without insurance</a> in US
Some about medication. Read information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 24-07-2022 05:23 PM

<a href="https://djinjik.ru/">украшения для пирсинга</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 24-07-2022 10:41 PM

Drugs information. Cautions.
<a href="https://trazodone24x365.top">trazodone without a prescription</a> in Canada
Best what you want to know about medicines. Get here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 25-07-2022 06:48 AM

Medicines information. Short-Term Effects.
<a href="https://bactrim4us.top">where can i buy generic bactrim</a> in USA
Actual trends of drugs. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 25-07-2022 10:50 AM

Pills information for patients. Cautions.
<a href="https://abilify4all.top">generic abilify prices</a> in USA
All what you want to know about medicine. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 26-07-2022 01:41 AM

https://kommandagu.ru/

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 26-07-2022 06:01 PM

Medicine information. Short-Term Effects.
<a href="https://synthroid4us.top">synthroid online</a> in Canada
All news about medicine. Read here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 27-07-2022 02:30 AM

Meds information. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://lisinopril2022.top">lisinopril without insurance</a> in Canada
All what you want to know about medicine. Read here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 27-07-2022 06:46 AM

Medicament information sheet. Brand names.
<a href="https://lisinopril2022.top">can i purchase cheap lisinopril</a> in US
Everything trends of medicine. Get now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 27-07-2022 11:04 AM

Medicine prescribing information. Generic Name.
<a href="https://cipro4us.top">can you buy cipro</a> in USA
Everything about medicament. Get here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 27-07-2022 07:06 PM

Meds information. Cautions.
<a href="https://motrin2all.top">generic motrin prices</a> in USA
All about pills. Read information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 27-07-2022 11:18 PM

Drugs prescribing information. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://pregabalin2all.top">can i order lyrica</a> in US
Everything trends of medicine. Get here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 28-07-2022 03:28 AM

Pills information for patients. Generic Name.
<a href="https://promethazine4all.top">promethazine without a prescription</a> in Canada
Everything information about pills. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 29-07-2022 12:51 AM

Meds information for patients. Brand names.
<a href="https://pregabalin2all.top">can you get lyrica online</a> in Canada
Everything what you want to know about medication. Read information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 29-07-2022 10:51 AM

<a href="https://mixer-bitcoin.org">btc blender</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 29-07-2022 08:06 PM

<a href="https://omgomgomg5j4yrr4mjdv3h5c5xfv.com/">ссылка омг</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 30-07-2022 04:58 AM

Medicines information leaflet. Drug Class.
<a href="https://lisinopril2022.top">generic lisinopril pill</a> in USA
All news about medicament. Read now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 30-07-2022 07:19 PM

Medication information sheet. Short-Term Effects.
<a href="https://colchicine4all.top">get colchicine</a> in the USA
Everything trends of medication. Read now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 30-07-2022 08:56 PM

Medicament information. Brand names.
<a href="https://plavix4us.top">can i order plavix pill</a> in US
Best about drugs. Read now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 31-07-2022 12:58 AM

<a href="https://cephalexin4all.top">can you get cephalexin online</a> in US
Actual trends of drug. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 31-07-2022 03:44 AM

Roo Casino login and registration is easy to use. Just click on the “Create account” button, enter your details and you are ready to play.
Roo Casino is offering bonuses on top of their regular deposit and winnings. These really are a good way to boost your gambling opportunities and make a nice return on your initial deposit.
Roo Casino offers a variety of incentive bonuses for all their players. With a hundred dollar welcome bonus, no deposit required thrill seekers will be ready to hit the tables.
Roo Casino affiliates are licensed, regulated and approved by international legislation and the laws of Australia. You can find out more about their licenses, permissions, and other valid documents on their homepage. So, all the players should rest assured knowing that the casino is operating legally
Roo Casino is the only licensed online casino in Australia and is operated by an Australian company, which makes it the safest option to play Real Money Poker. The Roo Casino holding all necessary licenses and permissions in order to operate an online casino.

<a href="https://policyandsociety.org/aussie-roo-casino">ROOCASINOAUSTRALIA.COM</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 31-07-2022 04:59 AM

Drug information leaflet. Drug Class.
<a href="https://prednisone4all.top">cheap prednisone online</a> in the USA
Some information about medicines. Get now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 31-07-2022 09:00 AM

Medicines information sheet. Long-Term Effects.
<a href="https://plavix4us.top">cheap plavix for sale</a> in the USA
All about drug. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 31-07-2022 01:05 PM

Drugs information leaflet. Generic Name.
<a href="https://pregabalin2all.top">can i buy generic lyrica no prescription</a> in US
Best what you want to know about medicine. Get information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 31-07-2022 08:33 PM

Roo Casino is a premier online casino that has been around for many years and is one of the oldest and most trusted online casinos. With an extensive list of games, generous bonuses and huge selection, Roo Casino is certainly worth a look – as long as you are ready to jump into Rp Tokens if you're new to gambling.
Roos casino is a great choice for roo casino players that are looking for a hidden gem to play! With an awesome mobile casino platform, which includes the fastest payouts in the industry, you can trust that your money will be safe. Other perks include great customer service, easy transactions and up-to-date promotions.
Roo Casino is one of the premier online casinos for American players. They are licensed in the United States to operate online gambling games and handle real-money transactions, so you will not encounter any problems when playing at this reputable site.
Roo Casino is a new gaming destination offering everything you need to have the perfect time. From Slots, Blackjack and Roulette to poker and punto banco, this amazing casino offers the widest selection of games anywhere on planet Earth. Get ready to experience the best online casino Australia has to offer!
You will find there are lots of things to learn about the Roo Casino opportunity. There are many different types of slots available on the site, some of which operate in a traditional manner and others that don’t. It's also very important to note that Roo Casino doesn't just provide slots; they also offer live games, including blackjack, baccarat and poker.

<a href="https://www.loveaustraliaorleave.com.au/forum/general-discussions/roo-casino-294-and-etc-the-best-destination-for-online-gamblers">roo 249</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 01-08-2022 02:37 AM

Medicine information. Brand names.
<a href="https://zoloft2all.top">buy generic zoloft</a> in Canada
Actual trends of medicament. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 01-08-2022 06:38 AM

Medicine prescribing information. What side effects can this medication cause?
<a href="https://levaquin4us.top">how to get levaquin for sale</a> in USA
Best what you want to know about drugs. Read here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 01-08-2022 10:42 AM

Medicament prescribing information. Drug Class.
<a href="https://trazodone24x365.top">where buy generic trazodone</a> in the USA
All information about medicine. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 01-08-2022 02:53 PM

<a href="https://pregabalin2all.top">where to buy cheap lyrica pills</a> in Canada
Everything trends of pills. Get now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 02-08-2022 02:41 AM

Roo Casino offers new and loyal players a multitude of bonuses. Choose from free money, cash returns, match bonuses and more to start earning rewards at Roo Casino!
Roo Casino offers numerous bonus deals and special deals to their players. With this Bonus, you will be given a chance to enjoy a huge sum of money without even having to do anything. The bonus is available for all players across the world, who want to play at Roo Casino.
Once you have verified your account, we welcome you to Roo and allow you to use the casino's services such as real money play, bonuses, and promotions.
Login at Roo Casino is easy. With our secure, mobile-ready interface that is optimised for easy and fast access, you can make your account, view your balance and play with comfort and security.
Roo Casino is operated legally by Roo Entertainment Pty Limited, a company registered in Australia. Therefore, all the people should rest assured knowing that the casino is operating legally. Find out more about them on the homepage of their website.

<a href="https://hampapua.org/roo-casino-help">roo casino 327</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 02-08-2022 07:36 AM

Medicines information leaflet. What side effects can this medication cause?
<a href="https://lisinopril2022.top">generic lisinopril without dr prescription</a> in USA
Best what you want to know about medication. Read information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 02-08-2022 11:44 AM

Medicine information sheet. Long-Term Effects.
<a href="https://pregabalin2us.top">can i get generic lyrica</a> in USA
All trends of drug. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 02-08-2022 07:09 PM

Roo Casino affiliates are licensed by global and regional bodies to operate online casinos in various jurisdictions. This means that they are recognized by organizations such as the Malta Gaming Authority (MGA) and have access to local banking systems, depositary accounts and payment methods. They also have been certified as a trusted brand by Gaming Laboratories International (GLI).
Roo Casino rewards you with amazing bonus offers. You can enjoy a variety of incentives and promotions.
Roo Casino live casino register and login the minimum deposit needed to play at the Roo Casino casino is $20 with a maximum wager allowed per transaction is $250. The funds must be first added to your Roo account and then must be used in a transaction. The maximum win per day is $3,000 and there are no withdrawal fees.
Roo Casino offers a variety of incentives to reward members for playing, trading and depositing with Roo. Please check the full list of Roo's promotions below.
Roo Casino offers new and loyal players a multitude of bonuses. Choose from free money, cash returns, match bonuses and more to start earning rewards at Roo Casino!

<a href="https://policyandsociety.org/aussie-roo-casino">roo casino 425</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 03-08-2022 10:29 PM

Medicament information sheet. What side effects?
<a href="https://pepcid4all.top">can i purchase pepcid tablets</a> in USA
All what you want to know about pills. Get here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 04-08-2022 02:30 AM

Drug prescribing information. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://bactrim4us.top">how can i get bactrim without dr prescription</a> in USA
Best about medication. Read now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 04-08-2022 06:27 AM

Meds information leaflet. Generic Name.
<a href="https://motrin2all.top">cheap motrin pills</a> in Canada
All about pills. Get information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 04-08-2022 10:21 AM

Medicines information for patients. Short-Term Effects.
<a href="https://promethazine4all.top">buying cheap promethazine</a> in USA
Best information about medicine. Read information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 04-08-2022 01:46 PM

Roo Casino Online is the best casino you can come across in Australia. They guarantee that players will be able to enjoy a great online gaming experience.
Roo Casino, a brand new online casino has recently been launched. It will update the existing casino experience in their Online gambling industry. Roo Casino offers an outstanding software platform with exceptional features and support which is unparalleled throughout the whole industry!
I playing ROULETTE and I would like to buy it but its not working. Please try to fix this issue as soon as possible
We are the best Side of Roo Casino. We offer a large variety of games that cover every type of player, whether you're a speed-player or a casino veteran.
Enjoy a safe and fast online gaming experience with Roo Casino Australia. Our casino offers new exciting games and bonuses, exclusive promotions, and cool casino promotions such as free spins on your favourite slot machines and scratch cards.

<a href="http://roo-casino-32726937.educationalimpactblog.com/32569881/the-best-side-of-roo-casino-australia">roo casino 249</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 04-08-2022 06:17 PM

Medication information for patients. Brand names.
<a href="https://plavix4us.top">can i order plavix</a> in US
Everything trends of meds. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 04-08-2022 10:17 PM

Medicine information for patients. Long-Term Effects.
<a href="https://zoloft2us.top">buying zoloft tablets</a> in the USA
Best about medicament. Read information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 05-08-2022 02:18 AM

Medicament information for patients. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://seroquel4all.top">cost generic seroquel without prescription</a> in the USA
All about medication. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 06-08-2022 02:13 AM

Roo Casino will provide you with a secure and seamless registration, in which you will only need your name, email address and password
Roo Casino is one of the most trusted and popular online casinos, which offers a range of games for players of all age groups. As a part of its release, Roo Casino has launched their new registration process for both new and existing players.
Roo Casino offers a variety of incentive bonuses to benefit new and existing players. With a growing selection of bonuses, you’ll be able to find the perfect deal that meets your needs!
Roo Casino is a leading online casino that welcomes US players in the United States and Canada. The site uses a number of progressive jackpots and various bonuses to attract more players and give them the opportunity for more wins. Below are our steps for getting started at Roo Casino:
Play at a trusted online casino with no worries. Roo Casino Australia is governed by strict rules, regulations and licensing. Their players can rest assured that they will always be protected by regulatory bodies, who enforce conditions and standards to ensure the highest industry standards are met.

https://hampapua.org/roo-casino-help

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 06-08-2022 08:25 PM

Medication information sheet. Cautions.
<a href="https://zoloft2us.top">zoloft pills</a> in Canada
All what you want to know about medicines. Read here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 07-08-2022 12:39 AM

Drug information. Long-Term Effects.
<a href="https://valtrex2all.top">order generic valtrex pill</a> in the USA
Best trends of pills. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 07-08-2022 08:33 AM

Medicine information for patients. Short-Term Effects.
<a href="https://propecia4nowall.top">can i get propecia</a> in US
Some about medicine. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 07-08-2022 02:32 PM

Roo Casino is an excellent alternative to betting on other casinos as well as playing in your own web browser. One of the greatest benefits of playing at Roo Casino is that you can play with other real players, not just with bots. Another benefit of Roo Casino is that the casino offers a large selection of games from around the world.
Roo Casino is one of Australia’s most loved online casinos. Players from all over the country flock to Roo to enjoy all of the games that we offer, including big-name titles such as Kung Fu Panda and Star Wars: Attack Squadrons
When you do your research and learn about Roo Casino, you’ll find that it is one of the most trusted names in online gaming. The company is licensed by the Government of Curacao, which means that all the chips, credits, money and other assets cashed in with the casino are there to stay and are not subject to seizure.
Roo Casino Australia is an online gambling operator based in Western Australia. Launched in 2013, the site offers 97% of all games on the market and 183 countries including support for US credit cards.
I playing ROULETTE and I would like to buy it but its not working. Please try to fix this issue as soon as possible

<a href="http://roocasino24904815.blogthisbiz.com/14884221/the-roo-casino-diaries">roo casino real money</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 07-08-2022 04:39 PM

Drugs information leaflet. Cautions.
<a href="https://zoloft2us.top">where buy zoloft</a> in the USA
Actual what you want to know about medicines. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 07-08-2022 09:38 PM

Pills information leaflet. Short-Term Effects.
<a href="https://cephalexin4all.top">generic cephalexin pills</a> in USA
All information about drugs. Get here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 08-08-2022 05:25 AM

Drug information for patients. Brand names.
<a href="https://levaquin4us.top">how can i get generic levaquin</a> in the USA
Some trends of medicine. Read now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 08-08-2022 01:32 PM

Drugs information sheet. What side effects?
<a href="https://colchicine4all.top">generic colchicine prices</a> in Canada
Everything information about drugs. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 08-08-2022 10:07 PM

Roo Casino will provide you with a secure and seamless registration, in which you will only need your name, email address and password
Roo Casino is regulated and licensed by international legislation, so you know that all the players are safe, secure and will get the chance to play in an online casino that is legally operating.
Roo offers a variety of attractive bonuses to loyal players. The welcome bonus is one of the best options. For example, new players get a 200% welcome bonus up to $1,000 plus 100 free spins on slot games. Roo Casino guarantees that all player funds are secure even if they are deposited into an online gambling account not operated by Roo Casino.
Roo Casino is a licensed, regulated and highly reputable online casino with a huge number of players worldwide. All the players can rest assured knowing that Roo Casino is operating legally under the laws of Australia and all other relevant jurisdictions where they offer their services.
Roo Casino offers a variety of bonuses with different terms to suit every player. Join Roo Casino today for the same great online gaming experience we deliver.

https://hampapua.org/roo-casino-help

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 09-08-2022 05:29 AM

Medicament information sheet. What side effects can this medication cause?
<a href="https://pregabalin2us.top">cost of cheap lyrica price</a> in USA
Actual what you want to know about medicines. Read here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 10-08-2022 01:53 PM

The best games and promotions, plus unique features such as Roo Rewards. The most straightforward way to start earning real money fast, Roo is the best in Australia’s online gaming industry.
Roo Casino is one of the best casinos where you can play new and exciting games, choose from a huge list of all the latest action-packed titles, enjoy fantastic bonuses and promotions, pay securely with a range of payment options. Unlike any other casino you'll find and much more!
The Roo Casino Diaries is the story of one young Australian woman’s incredible journey from gambling addict to self-made entrepreneur. In this book, she shares everything from her greatest hits and her lowest lows as a professional gambler, to her victory in the biggest fight of her life.
Roo Casino Australia is a trusted and award-winning gaming brand. Their mission is to help players win big, whilst taking care of the environment.
Do you want to invest in a casino that has been around for quite a while and is still an extremely popular, reliable and trustworthy site? If so, then roo casino 425 is the best choice for you. Don’t worry about any risks associated with this type of investment because everything about it is safe and secure. Do you want to invest in a casino that has been around for quite a while and is still an extremely popular, reliable and trustworthy site? If so, then roo casino 425 is the best choice for you.

<a href="http://roocasino24904815.develop-blog.com/15105457/how-much-you-need-to-expect-you-ll-pay-for-a-good-roo-casino-real-money">roo casino real money</a>

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 10-08-2022 02:40 PM

Pills information sheet. Generic Name.
<a href="https://trazodone24x365.top">trazodone price</a> in US
Everything news about medicine. Read information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 11-08-2022 03:40 PM

Medicine information leaflet. Cautions.
<a href="https://generic-prednisone4all22.top">how to get cheap prednisone</a> in US
Everything trends of pills. Read information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 11-08-2022 06:00 PM

Medication information sheet. Long-Term Effects.
<a href="https://pregabalin2us.top">cheap lyrica online</a> in the USA
Some trends of pills. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 12-08-2022 10:41 AM

Medication information sheet. Drug Class.
<a href="https://generic-prednisone4all.top">prednisone prices</a> in Canada
All news about meds. Get information now.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 12-08-2022 05:50 PM

Medication prescribing information. Generic Name.
<a href="https://lisinopril2022.top">can you buy cheap lisinopril</a> in USA
Some about medicament. Get here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 12-08-2022 09:47 PM

Medicines prescribing information. Generic Name.
<a href="https://synthroid4us.top">get synthroid</a> in USA
Everything trends of medicines. Read information here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 13-08-2022 03:12 AM

Pills information leaflet. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://seroquel4all.top">how to buy seroquel prices</a> in USA
Actual about medicines. Read here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 13-08-2022 04:42 AM

Medicine prescribing information. Drug Class.
<a href="https://prednisone4all.top">where can i buy generic prednisone without dr prescription</a> in USA
Everything what you want to know about drugs. Get here.

RE: tinere mamice cu scleroza multipla - Vizitator - 13-08-2022 08:33 AM

Medicines information sheet. What side effects can this medication cause?
<a href="https://seroquel4all.top">order cheap seroquel</a> in US
Best about meds. Read now.